Organizace European Utility Requirements (EUR) schválila změny, které společnost Korea Hydro & Nuclear Power Co Ltd (KHNP) učinila ve svém reaktorovém designu APR1400, uvedla agentura Reuters. Schválení organizací EUR – technické poradní skupiny pro evropské společnosti v oblasti jaderných elektráren – znamená, že jihokorejský státní jaderný provozovatel může dále rozšiřovat své vývozní trhy.

jaderná energie - Jasno ohledně jihokorejské technologie APR1400 pro evropský trh - Nové bloky ve světě (APR 1400 cutaway 460 Doosan) 1
Vizualizace bloku s reaktorem APR-1400 (zdroj: WNN)

Získání schválení od organizace EUR umožní společnosti KHNP vybudovat evropský kompatibilní model v zemích, které vyžadují certifikaci EUR mimo Evropu – jako je Jihoafrická republika a Egypt, poznamenala dne 9. října společnost KHNP. Změny upravují, jak se reaktor APR1400 sám v případě nouze ochladí.

Společnost KHNP, která je vlastněna podnikem Korea Electric Power Co (Kepco), provozuje všech 24 jihokorejských jaderných elektráren.

Výstavba prvního páru reaktorů APR1400 – třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Shin Kori – byla schválena v roce 2006, ačkoliv skutečná stavební licence byla vydána až v dubnu 2008. První beton pro třetí blok JE Shin Kori byl odlit v říjnu roku 2008, přičemž pro čtvrtý blok následovala tato událost v srpnu 2009. Třetí blok měl podle původních plánů vstoupit do komerčního provozu na konci roku 2013 a čtvrtý blok ho měl následovat v září 2014. Ovšem jejich provoz byl opožděn kvůli nutnosti otestovat řídicí kabeláž spojenou s bezpečností a jejím následným nahrazením. Třetí blok nakonec dosáhl první kritičnosti v prosinci roku 2015, k rozvodné síti byl připojen v lednu 2016 a zahájil komerční provoz v prosinci téhož roku. U čtvrtého bloku se očekává, že bude spuštěn v září roku 2018.

Dva další bloky s designem APR1400 byly plánovány jak pro lokalitu JE Shin Kori, tak pro JE Shin Hanul. Společnost KHNP však oznámila v květnu letošního roku, že přerušila návrhářské práce na plánovaných blocích číslo 3 a 4 v jaderné elektrárně Shin Hanul, a to dokud jihokorejská nová vláda neohlásí svoji politiku výstavby nových reaktorů. V minulém měsíci se společnost rozhodla pozastavit také výstavbu pátého a šestého bloku JE Shin Kori.

Čtyři další reaktory APR1400 se staví v jaderné elektrárně Barakah ve Spojených arabských emirátech. Očekává se, že všechny čtyři bloky budou v provozu do roku 2020.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..