Soudě podle volebních programů by se Česko mohlo proměnit ve světovou jadernou velmoc. Všechny relevantní politické strany stavějí budoucnost na využití jádra a počítají s výstavbou nových bloků.

jaderná energie - iUhli: Politici chtějí jádro, finance neřeší - Nové bloky v ČR (S13 2714 1024) 1
JE Dukovany. (Zdroj: archiv)

Využití jádra strany přitom často spojují s požadavky na energetickou bezpečnost, jako například hnutí ANO. „Výrobu elektrické energie zajistíme mixem zdrojů, který bude založen na rostoucím podílu jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů a naopak postupném poklesu hnědouhelných elektráren. Připravíme podmínky pro další výstavbu jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně v potřebných termínech,“ citovala z programu hnutí Andreje Babiše MF Dnes.

V podobném duchu se nese program sociální demokracie, která nové bloky podporuje dlouhodobě. Jejich potřebu dává do souvislosti s požadavky tuzemského hospodářství založeného nadále na silném průmyslu – tedy energetické stabilitě a dostupné ceně energie. Podporu jádru slibují ve svém programu i komunisté a Piráti. KDU-ČSL podmiňuje podporu jádra ekonomickou udržitelností. TOP 09 naopak klade důraz na obnovitelné zdroje a energetické úspory. Jedinou stranou, která slibuje bezjaderné Česko, jsou Zelení.

Celý text najdete na webu iUhli.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..