Na poslední chvíli – těsně před volbami – se ministru Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) podařil zahraničněpolitický průlom, který slíbil českému byznysu.

jaderná energie - HN: Česko a Írán se udobřily kvůli byznysu. Po dvaceti letech si vymění velvyslance - V Česku (IMG 0044 11022010 1024) 1
Íránská jaderná elektrárna Búšehr se bude v blízké době rozšiřovat, avšak pro české firmy stále ještě platí zákon zakazující jakékoliv dodávky. Zemní práce na dalších dovu blocích se již rozběhly. (Zdroj: archiv)

Téměř po 20 letech končí diplomatická „studená válka“ mezi Českem a Íránem, obě země si mají v řádu týdnů potvrdit velvyslance a tím narovnat vztahy.

Prahu a Teherán v minulosti rozdělilo působení Rádia Svobodná Evropa na české půdě, jež vysílá i pro Írán, a také obavy z nukleárního programu blízkovýchodní země. Po uvolnění mezinárodních protijaderných sankcí začátkem roku 2016 sleduje íránský trh celý „západní“ byznys, včetně českých firem. Aktivní už tam je třeba Zetor, vstup připravuje Škoda Auto.

Součástí českoíránských námluv byl i vládní návrh zrušit zákon z roku 2000, který zakazuje českým firmám ucházet se o zakázky spojené s jadernou elektrárnou Búšehr. Silně za to lobboval i šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Jenže proti se letos v září postavila Poslanecká sněmovna – zákonodárci se odvolávali především na speciální vztah Česka k Izraeli, který íránský jaderný program vnímá jako klíčové nebezpečí pro svou existenci. „Íránská média sice zmiňovala, že zrušení zákona nebylo přijato, ale nejedná se o překážku rozvoje vzájemných vztahů,“ sdělilo HN české ministerstvo zahraničí.

Celý text najdete na webu ihned.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..