Pátek, 30 října
Shadow

Dopad zpoždění licence pro první blok JE Hanhikivi zůstává nejasný

Ačkoliv zpoždění při získávání stavební licence pro první blok jaderné elektrárny Hanhikivi neovlivní náklady na projekt, jeho dopad na plán pro uvedení do provozu bude jasnější později v letošním roce, sdělil v minulém týdnu novinářům generální ředitel společnosti Fennovoima Toni Hemminki. Společnost zahájila výkopové práce v lokalitě Pyhäjoki v severním Finsku v lednu minulého roku.

Přípravné práce v lokalitě Hankiviki (zdroj. WNN)

Společnost Fennovoima předložila svoji žádost o stavební licenci čítající 250 stran k finskému ministerstvu práce a hospodářství pro projekt plánovaného prvního bloku JE Hanhikivi v červnu roku 2015. Žádost uvádí podrobnosti o umístění elektrárny, typu reaktoru, hlavních bezpečnostních systémech, nakládání s jaderným odpadem, financování projektu a organizaci společností Fennovoima, sdělila sama společnost.

Minulý měsíc společnost Fennovoima uvedla, že nyní očekává, že obdrží stavební licenci pro její plánovaný první blok jaderné elektrárny Hanhikivi až v roce 2019 – namísto předtím plánovaného termínu v roce 2018. Přezkum dokumentace související s její žádostí však trvá déle, než se původně předpokládalo, vysvětlila společnost.

Ředitel Hemminki ve svém projevu v sídle společnosti Fennovoima v Helsinkách dne 10. října prohlásil, že opoždění licence neovlivní náklady na projekt, jelikož elektrárna je budována ruskou korporací Rosatom na základě smlouvy s fixní cenou uzavřenou v prosinci roku 2013. Společnost stále očekává, že elektrárna zahájí provoz v roce 2024, řekl ředitel a dodal, že bude schopen sdělit více poté, co budou v průběhu letošního roku dokončeny diskuze s dodavatelem.

Jorma Aurela, hlavní inženýr v oddělení energetiky ministerstva práce a hospodářství, uvedl, že ve stejný den došlo k „nějaké fluktuaci“ plánu pro vydávání stavebních licencí. „Nyní očekáváme, že hlavní dodavatel společnosti Fennovoima – korporace Rosatom – bude mít jednoznačný názor na to, jaký bude plán. Poté bude plán doručen finskému regulačnímu úřadu Stuk (Finnish Radiation and Nuclear Safety Authority) a ten nám následně sdělí, kdy si myslí, že bude mít hotové své prohlášení a bezpečnostní přezkum,“ doplnil. „Nemělo by to trvat příliš dlouho. Následně půjdeme za vládou prezentovat žádost o stavební povolení.“ Očekává se, že se tak stane v roce 2019, poznamenal.

Očekávané náklady pro projekt prvního bloku JE Hanhikivi činí 6,7 miliardy eur, přičemž přibližně čtvrtina z toho bude poskytnuta z kapitálových příspěvků akcionářů projektu. Zbývající část bude poskytnuta prostřednictvím půjčky, z níž polovina byla dohodnuta s Rosatomem v roce 2015. O druhé polovině v současné době probíhají jednání a bude pokryta především záručními finančními nástroji agentury Export Credit Agency.

Ředitel Hemminki prohlásil, že projekt bude mít významný dopad na národní ekonomiku. S odvoláním na výzkumný dokument z finského střediska Technical Research Centre sdělil, že elektrárna – jakmile bude v provozu – zvýší hrubý národní produkt o více než 0,25 %. Dopad na finskou ekonomiku bude ve výši 500 milionů eur ročně, zatímco obec Pyhäjoki – kde se elektrárna nachází – obdrží ročně přibližně 4,2 milionu eur z daní z nemovitostí.

Minna Forsström, ředitelka projektu prvního bloku jaderné elektrárny Hanhikivi ze společnosti Fennovoima, uvedla, že v letech 2017-2018 se společnost zaměří na přezkum a dodávku dokumentace pro stavební licenci. Ruští partneři v projektu hráli velkou roli při přípravě dokumentů k žádosti o stavební povolení. Společnost Fennovoima tyto dokumenty poté přezkoumá a doručí úřadu Stuk. Úřad Stuk dokumenty přezkoumá a učiní komentáře a další požadavky před jejich schválením. Dále úřad Stuk předloží posouzení bezpečnosti projektu ministerstvu hospodářství, které toto zváží společně s prohlášeními různých zainteresovaných stran, orgánů a veřejnosti. Následně navrhne schválení stavební licence vládě, která tuto licenci uděluje.

Společnost Fennovoima také zahájí výrobu některých sučástí pro elektrárnu a vývoj dodavatelského řetězce, sdělila ředitelka Forsström. Nicméně poznamenala, že společnost Fennovoima nemá cíl pro lokalizaci dodávek z finského dodavatelského řetězce. Mezitím budou pokračovat přípravné práce na staveništi.

Pokrok na staveništi

Společnost Fennovoima začala v lednu loňského roku výkopové práce v areálu JE Hanhikivi ve městě Pyhäjoki v severním Finsku a má za cíl dokončit infrastrukturní práce do konce letošního roku. Více než 118 000 kubických metrů ornice bylo z tohoto místa odvezeno. Nyní probíhají výkopové práce pro základy elektrárny, které nakonec budou v hloubce 7-16 metrů. Výstavba této elektrárny – jenž je založena na Ruskem navržené technologii VVER AES-2006 s instalovaným výkonem 1 200 MWe – ale může začít až po vydání stavební licence.

Jouni Sipiläinen, stavební ředitel společnosti Fennovoima, prohlásil, že v lokalitě budou provedeny investice v hodnotě 400-500 milionů eur, než bude skutečně zahájena výstavba. Ve svém projevu pro novináře na staveništi dne 10. října Sipiläinen řekl, že společnost již dokončila 4 km dlouhou cestu Hanhikiventie Road, která spojuje staveniště elektrárny s hlavní silnicí procházející touto oblastí. Dále byla dokončena výstavba školicí budovy a budova s bezpečnostní bránou. Rovněž bylo vybudováno několik z celkem 21 dvoupatrových bytových domů, stejně jako dvě betonárny.

Práce na administrativní budově v hodnotě více než 10 milionů euro, jsou také v plném proudu. Jakmile bude tato budova počátkem roku 2020 dokončena, společnost Fennovoima přesune své sídlo z Helsinek do lokality prvního bloku JE Hanhikivi.

Ačkoliv je pro jadernou elektrárnu Hanhikivi plánován pouze jeden reaktor, plocha pozemku je rezervována i pro druhý blok – pokud by se společnost rozhodla elektrárnu rozšířit.

Projekt JE Hanhikivi vlastní společnost Fennovoima, v níž drží 34% podíl firma RAOS Voima Oy, jež je finskou dceřinou společností ruské státní jaderné korporace Rosatom založenou v roce 2014 za účelem koupě podílu v této společnosti. Ruský podnik Titan-2 je hlavním dodavatelem pro tento projekt. V souladu se spoluvlastnickým podílem ve společnosti Fennovoima dostane korporace Rosatom třetinu elektrické produkce z prvního bloku z jaderné elektrárny Hanhikivi za pořizovací cenu (50 eur za MWh).

Finská energetická scéna

Podíl jaderné energie ve finské výrobě elektřiny by se měl zvýšit ze současných 30 % na 36-37 %, když v roce 2019 zahájí provoz třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto s reaktorem EPR, prohlásila Liisa Heikinheimo, zástupkyně generálního ředitele energetického oddělení ministerstva práce a hospodářství. Jakmile bude první blok JE Hanhikivi uveden do provozu, podíl jádra se zvýší na 40-45 % – v závislosti na tom, zda budou mít dva bloky s designem VVER-440 v JE Loviisa povolení být provozu i po roce 2027, respektive 2030.

Hlavní inženýr Aurela poznamenal, že finská poptávka po elektřině za posledních deset let klesla z 90 TWh na 80 TWh. Dovoz elektřiny se mezitím zvýšil kvůli zpožděním při uvádění třetího bloku JE Olkiluoto do provozu. Očekává se, že dovoz bude i nadále vzrůstat, neboť země trvale odstaví své uhelné elektrárny v rámci plánu ukončit využívání uhlí do roku 2020. Očekává se, že vodní energie bude i nadále poskytovat 10-15 % finské elektřiny.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..