Ačkoliv zpoždění při získávání stavební licence pro první blok jaderné elektrárny Hanhikivi neovlivní náklady na projekt, jeho dopad na plán pro uvedení do provozu bude jasnější později v letošním roce, sdělil v minulém týdnu novinářům generální ředitel společnosti Fennovoima Toni Hemminki. Společnost zahájila výkopové práce v lokalitě Pyhäjoki v severním Finsku v lednu minulého roku.

jaderná energie - Dopad zpoždění licence pro první blok JE Hanhikivi zůstává nejasný - Nové bloky ve světě (Hanhikivi site works October 2017 460) 1
Přípravné práce v lokalitě Hankiviki (zdroj. WNN)

Společnost Fennovoima předložila svoji žádost o stavební licenci čítající 250 stran k finskému ministerstvu práce a hospodářství pro projekt plánovaného prvního bloku JE Hanhikivi v červnu roku 2015. Žádost uvádí podrobnosti o umístění elektrárny, typu reaktoru, hlavních bezpečnostních systémech, nakládání s jaderným odpadem, financování projektu a organizaci společností Fennovoima, sdělila sama společnost.

Minulý měsíc společnost Fennovoima uvedla, že nyní očekává, že obdrží stavební licenci pro její plánovaný první blok jaderné elektrárny Hanhikivi až v roce 2019 – namísto předtím plánovaného termínu v roce 2018. Přezkum dokumentace související s její žádostí však trvá déle, než se původně předpokládalo, vysvětlila společnost.

Ředitel Hemminki ve svém projevu v sídle společnosti Fennovoima v Helsinkách dne 10. října prohlásil, že opoždění licence neovlivní náklady na projekt, jelikož elektrárna je budována ruskou korporací Rosatom na základě smlouvy s fixní cenou uzavřenou v prosinci roku 2013. Společnost stále očekává, že elektrárna zahájí provoz v roce 2024, řekl ředitel a dodal, že bude schopen sdělit více poté, co budou v průběhu letošního roku dokončeny diskuze s dodavatelem.

Jorma Aurela, hlavní inženýr v oddělení energetiky ministerstva práce a hospodářství, uvedl, že ve stejný den došlo k „nějaké fluktuaci“ plánu pro vydávání stavebních licencí. „Nyní očekáváme, že hlavní dodavatel společnosti Fennovoima – korporace Rosatom – bude mít jednoznačný názor na to, jaký bude plán. Poté bude plán doručen finskému regulačnímu úřadu Stuk (Finnish Radiation and Nuclear Safety Authority) a ten nám následně sdělí, kdy si myslí, že bude mít hotové své prohlášení a bezpečnostní přezkum,“ doplnil. „Nemělo by to trvat příliš dlouho. Následně půjdeme za vládou prezentovat žádost o stavební povolení.“ Očekává se, že se tak stane v roce 2019, poznamenal.

Očekávané náklady pro projekt prvního bloku JE Hanhikivi činí 6,7 miliardy eur, přičemž přibližně čtvrtina z toho bude poskytnuta z kapitálových příspěvků akcionářů projektu. Zbývající část bude poskytnuta prostřednictvím půjčky, z níž polovina byla dohodnuta s Rosatomem v roce 2015. O druhé polovině v současné době probíhají jednání a bude pokryta především záručními finančními nástroji agentury Export Credit Agency.

Ředitel Hemminki prohlásil, že projekt bude mít významný dopad na národní ekonomiku. S odvoláním na výzkumný dokument z finského střediska Technical Research Centre sdělil, že elektrárna – jakmile bude v provozu – zvýší hrubý národní produkt o více než 0,25 %. Dopad na finskou ekonomiku bude ve výši 500 milionů eur ročně, zatímco obec Pyhäjoki – kde se elektrárna nachází – obdrží ročně přibližně 4,2 milionu eur z daní z nemovitostí.

Minna Forsström, ředitelka projektu prvního bloku jaderné elektrárny Hanhikivi ze společnosti Fennovoima, uvedla, že v letech 2017-2018 se společnost zaměří na přezkum a dodávku dokumentace pro stavební licenci. Ruští partneři v projektu hráli velkou roli při přípravě dokumentů k žádosti o stavební povolení. Společnost Fennovoima tyto dokumenty poté přezkoumá a doručí úřadu Stuk. Úřad Stuk dokumenty přezkoumá a učiní komentáře a další požadavky před jejich schválením. Dále úřad Stuk předloží posouzení bezpečnosti projektu ministerstvu hospodářství, které toto zváží společně s prohlášeními různých zainteresovaných stran, orgánů a veřejnosti. Následně navrhne schválení stavební licence vládě, která tuto licenci uděluje.

Společnost Fennovoima také zahájí výrobu některých sučástí pro elektrárnu a vývoj dodavatelského řetězce, sdělila ředitelka Forsström. Nicméně poznamenala, že společnost Fennovoima nemá cíl pro lokalizaci dodávek z finského dodavatelského řetězce. Mezitím budou pokračovat přípravné práce na staveništi.

Pokrok na staveništi

Společnost Fennovoima začala v lednu loňského roku výkopové práce v areálu JE Hanhikivi ve městě Pyhäjoki v severním Finsku a má za cíl dokončit infrastrukturní práce do konce letošního roku. Více než 118 000 kubických metrů ornice bylo z tohoto místa odvezeno. Nyní probíhají výkopové práce pro základy elektrárny, které nakonec budou v hloubce 7-16 metrů. Výstavba této elektrárny – jenž je založena na Ruskem navržené technologii VVER AES-2006 s instalovaným výkonem 1 200 MWe – ale může začít až po vydání stavební licence.

Jouni Sipiläinen, stavební ředitel společnosti Fennovoima, prohlásil, že v lokalitě budou provedeny investice v hodnotě 400-500 milionů eur, než bude skutečně zahájena výstavba. Ve svém projevu pro novináře na staveništi dne 10. října Sipiläinen řekl, že společnost již dokončila 4 km dlouhou cestu Hanhikiventie Road, která spojuje staveniště elektrárny s hlavní silnicí procházející touto oblastí. Dále byla dokončena výstavba školicí budovy a budova s bezpečnostní bránou. Rovněž bylo vybudováno několik z celkem 21 dvoupatrových bytových domů, stejně jako dvě betonárny.

Práce na administrativní budově v hodnotě více než 10 milionů euro, jsou také v plném proudu. Jakmile bude tato budova počátkem roku 2020 dokončena, společnost Fennovoima přesune své sídlo z Helsinek do lokality prvního bloku JE Hanhikivi.

Ačkoliv je pro jadernou elektrárnu Hanhikivi plánován pouze jeden reaktor, plocha pozemku je rezervována i pro druhý blok – pokud by se společnost rozhodla elektrárnu rozšířit.

Projekt JE Hanhikivi vlastní společnost Fennovoima, v níž drží 34% podíl firma RAOS Voima Oy, jež je finskou dceřinou společností ruské státní jaderné korporace Rosatom založenou v roce 2014 za účelem koupě podílu v této společnosti. Ruský podnik Titan-2 je hlavním dodavatelem pro tento projekt. V souladu se spoluvlastnickým podílem ve společnosti Fennovoima dostane korporace Rosatom třetinu elektrické produkce z prvního bloku z jaderné elektrárny Hanhikivi za pořizovací cenu (50 eur za MWh).

Finská energetická scéna

Podíl jaderné energie ve finské výrobě elektřiny by se měl zvýšit ze současných 30 % na 36-37 %, když v roce 2019 zahájí provoz třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto s reaktorem EPR, prohlásila Liisa Heikinheimo, zástupkyně generálního ředitele energetického oddělení ministerstva práce a hospodářství. Jakmile bude první blok JE Hanhikivi uveden do provozu, podíl jádra se zvýší na 40-45 % – v závislosti na tom, zda budou mít dva bloky s designem VVER-440 v JE Loviisa povolení být provozu i po roce 2027, respektive 2030.

Hlavní inženýr Aurela poznamenal, že finská poptávka po elektřině za posledních deset let klesla z 90 TWh na 80 TWh. Dovoz elektřiny se mezitím zvýšil kvůli zpožděním při uvádění třetího bloku JE Olkiluoto do provozu. Očekává se, že dovoz bude i nadále vzrůstat, neboť země trvale odstaví své uhelné elektrárny v rámci plánu ukončit využívání uhlí do roku 2020. Očekává se, že vodní energie bude i nadále poskytovat 10-15 % finské elektřiny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..