Do druhého bloku jaderné elektrárny Karáčí nacházející se v Pákistánu byla instalována tlaková nádoba reaktoru. Všechny hlavní komponenty reaktoru – tlaková nádoba a tři parogenerátory jsou tak nyní na svém místě. Druhý blok JE Karáčí obsahuje Čínou navrženou reaktorovou technologii Hualong One.

jaderná energie - Do druhého bloku JE Karáčí byla instalována tlaková nádoba reaktoru - Nové bloky ve světě (Karachi 2 RPV CNNC 1 460) 1
Umístění tlakové nádoby reaktoru do druhého bloku JE Karáčí (zdroj: WNN)

Operace vyzdvižení tlakové nádoby reaktoru na její místo byla dokončena dne 30. září, oznámila dne 10. října společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

Dokončení vyzdvižení čtyř hlavních komponent trvalo necelé tři týdny, přičemž instalace prvního parogenerátoru započala dne 10. září. Operace značí první použití „předběžné“ stavební metody – kdy je hlavní zařízení reaktoru instalováno dříve, než je umístěna kopule kontejnmentu – u tohoto typu jaderné elektrárny, uvedla společnost CNNC. Tento přístup může významně zkrátit dobu výstavby ve srovnání s tradiční metodou instalace zařízení skrze poklop kontejnmentu.

V jaderné elektrárně Karáčí se staví celkem dva bloky s designem Hualong One. Výstavba druhého bloku započala v roce 2015, třetí blok ho následoval o rok později. Komerční provoz je naplánován na rok 2021, respektive 2022. JE Karáčí je prvním nasazením technologie Hualong One mimo Čínu. Tento reaktorový design je rovněž prosazován pro použití v JE Bradwell ve Spojeném království.

Jediný blok s těžkovodním tlakovým reaktorem – první blok JE Karáčí – je v provozu v této lokalitě od roku 1972.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..