Uran je bezesporu strategická surovina patřící státu. Ale obec, na jejímž území se bude těžit, by měla spolurozhodovat o těžbě, případně získat určité kompenzace za újmu, která jí bude těžbou způsobena.

Věcná a vcelku rozumná byla debata politických lídrů s vedením obce Brzkov na téma těžba uranu, byť by se očekávalo, že reakce obou stran na tak ožehavé téma budou poněkud bouřlivé. Na tomto území by se měla uranová ruda začít těžit v roce 2020. Proti tomu protestuje jak samotný Brzkov, tak i sousední Přibyslav, Polná a Věžnice.
Politici se shodli na tom, že není nutné těžbu uranu spustit za každou cenu. Zvlášť, když není předem jasné, že tak náročný krok bude možné provést bez závažných ekologických dopadů.
„Otázka těžby uranu mě hodně trápí,“ nechal se slyšet starosta obce Aleš Bořil. A vyjádřil zklamání, že společně s přítomnými lídry nepřijel i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD). Hejtman se z debaty v Brzkově omluvil z pracovních důvodů, nicméně svůj názor na těžbu uranu vyjádřil následovně: „Jedná se o politickou záležitost, uran je strategická surovina patřící státu. Ale starostové Přibyslavi a Brzkova z toho učinili téma politické.“
„Bylo mi jasné, že hejtman nepřijede, je evidentní, že se tímto tématem nechce zabývat,“ reagoval starosta Bořil.
Jaroslav Faltýnek (ANO) zdůraznil, že se v celé věci řídí hlavně rozumem, neboť není odborník, a navrhl starostovi Brzkova vstřícný krok: „Přijďte s návrhem, jak tuto záležitost řešit a my se s tím popasujeme,“ slíbil Faltýnek. Jak dodal starosta Bořil, mrzí ho na celé věci nejvíc, že obce nejsou v tak důležitých otázkách účastníky řízení.
Celý text najdete na webu Třebíčského deníku.