Úterý, 27 října
Shadow

Dana Drábová a Aleš John k původu ruthenia v ovzduší nad Evropou

S dotazem na to, zda je možné na základě současných výsledků měření určit zemi, odkud pochází ruthenium naměřené v evropském ovzduší, nebo zda lze nějakou zemi vyloučit, jsme se obrátili na dva odborníky: na Aleše Johna, předsedu Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany a bývalého ředitele JE Dukovany a ÚJV Řež, a Danu Drábovou, předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Šlo nám především o reakci na zprávu webu Aktuálně.cz, který jsme před několika dny přejímali a který překvapivě poměrně jednoznačně ukázal na původce. Že není vůbec jednoduché ze stopových množství určit místo, odkud se k nám ruthenium dostalo, ukazuje reakce obou dotázaných.

 

Na úvod citace zprávy SÚJB z jeho webu:

Státní úřad pro jadernou bezpečnost informuje, že v ovzduší v ČR i některých dalších států EU bylo v minulých dnech od 29. září do 3. října detekováno stopové množství radioaktivní látky – konkrétně Ru-106 na úrovni řádově mBq/m3. Naměřené hodnoty v tomto množství v žádném případě nemohou ohrožovat zdraví lidí, pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší. Zdroj úniku není zatím znám. Další umělé radionuklidy v ovzduší nebyly nalezeny, z toho lze vyvodit, že se nejedná o únik radionuklidů z jaderného zařízení. Ru- 106 se používá v lékařství, ale i v některých průmyslových aplikacích příp. pro laboratorní účely.

 

Aleš John, předsedu Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany:

Zpráva SÚJB se o zdroji nezmiňuje. Měřené množství – tisíciny becquerelu na m3 je velmi malé. Je to aktivita, kdy se v jednom m3 rozpadne jeden atom Ru-106 za 1000 sec. Ru-106 je beta zářič s poločasem cca 370 dní. Používá se k onkologické léčbě nádorů sítnice. K tomu ovšem slouží zářiče s aktivitou o mnoho řádů větší. Státní úřad radiační ochrany (SÚRO) uvádí ještě použití v radioizotopových termoelektrických generátorech pro satelity nebo zařízení v odlehlých lokalitách, ale to se mi nezdá.

Měření SÚRO uvádí ještě Ru-103 a domněnku o odhadu atmosférického proudění se zdrojem na východě. Do spekulací o ruském zdroji bych se vůbec nepouštěl. Ta měřená množství jsou velice malá, měří se aerosolový filtr, přes který se prosává obrovské množství vzduchu, nevím jaké množství a jaká byla doba prosávání, to je metodika SÚRO.

Aby se určil zdroj, musel by se analyzovat zpětně vývoj meteosituace – třeba za měsíc zpět a z toho nějak dopočítat, jestli a kudy a odkud se měřená aktivita dostala k nám. Obávám se, že to nikdo nedělal.

Ru-106 se vyrábí tak, že se extrahuje z vyhořelého jaderného paliva, nebo nějakého ozářeného terče v reaktoru. Nevylučuji ani výrobu na cyklotronu. Ostatní uváděná tvrzení o zdroji jsou zatím spekulace.

 

Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost:

Dovoluji si tímto reagovat na Váš dotaz k původu ruthenia. Nejsem si však jistá, že k informacím z otevřených zdrojů máme co dodat. O zdroji někde na jihu Uralu se lze dočíst na německých a francouzských webech, odkud také čerpal redaktor Aktualne.cz. Této lokalizaci zhruba odpovídají i trajektorie proudění vzdušných mas na přelomu září a října a koncentrace Ru-106. Nicméně: jsou to pouze indikace, pokud se „viník“ nepřizná, nebude možno původ ruthenia v ovzduší spolehlivě prokázat. Žádné další informace, které by umožňovaly na někoho ukázat, zúžit okruh podezřelých nebo někoho vyloučit nemáme. Pokud vím, nemá je ani Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..