S dotazem na to, zda je možné na základě současných výsledků měření určit zemi, odkud pochází ruthenium naměřené v evropském ovzduší, nebo zda lze nějakou zemi vyloučit, jsme se obrátili na dva odborníky: na Aleše Johna, předsedu Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany a bývalého ředitele JE Dukovany a ÚJV Řež, a Danu Drábovou, předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Šlo nám především o reakci na zprávu webu Aktuálně.cz, který jsme před několika dny přejímali a který překvapivě poměrně jednoznačně ukázal na původce. Že není vůbec jednoduché ze stopových množství určit místo, odkud se k nám ruthenium dostalo, ukazuje reakce obou dotázaných.

 

Na úvod citace zprávy SÚJB z jeho webu:

Státní úřad pro jadernou bezpečnost informuje, že v ovzduší v ČR i některých dalších států EU bylo v minulých dnech od 29. září do 3. října detekováno stopové množství radioaktivní látky – konkrétně Ru-106 na úrovni řádově mBq/m3. Naměřené hodnoty v tomto množství v žádném případě nemohou ohrožovat zdraví lidí, pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší. Zdroj úniku není zatím znám. Další umělé radionuklidy v ovzduší nebyly nalezeny, z toho lze vyvodit, že se nejedná o únik radionuklidů z jaderného zařízení. Ru- 106 se používá v lékařství, ale i v některých průmyslových aplikacích příp. pro laboratorní účely.

 

Aleš John, předsedu Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany:

Zpráva SÚJB se o zdroji nezmiňuje. Měřené množství – tisíciny becquerelu na m3 je velmi malé. Je to aktivita, kdy se v jednom m3 rozpadne jeden atom Ru-106 za 1000 sec. Ru-106 je beta zářič s poločasem cca 370 dní. Používá se k onkologické léčbě nádorů sítnice. K tomu ovšem slouží zářiče s aktivitou o mnoho řádů větší. Státní úřad radiační ochrany (SÚRO) uvádí ještě použití v radioizotopových termoelektrických generátorech pro satelity nebo zařízení v odlehlých lokalitách, ale to se mi nezdá.

Měření SÚRO uvádí ještě Ru-103 a domněnku o odhadu atmosférického proudění se zdrojem na východě. Do spekulací o ruském zdroji bych se vůbec nepouštěl. Ta měřená množství jsou velice malá, měří se aerosolový filtr, přes který se prosává obrovské množství vzduchu, nevím jaké množství a jaká byla doba prosávání, to je metodika SÚRO.

Aby se určil zdroj, musel by se analyzovat zpětně vývoj meteosituace – třeba za měsíc zpět a z toho nějak dopočítat, jestli a kudy a odkud se měřená aktivita dostala k nám. Obávám se, že to nikdo nedělal.

Ru-106 se vyrábí tak, že se extrahuje z vyhořelého jaderného paliva, nebo nějakého ozářeného terče v reaktoru. Nevylučuji ani výrobu na cyklotronu. Ostatní uváděná tvrzení o zdroji jsou zatím spekulace.

 

Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost:

Dovoluji si tímto reagovat na Váš dotaz k původu ruthenia. Nejsem si však jistá, že k informacím z otevřených zdrojů máme co dodat. O zdroji někde na jihu Uralu se lze dočíst na německých a francouzských webech, odkud také čerpal redaktor Aktualne.cz. Této lokalizaci zhruba odpovídají i trajektorie proudění vzdušných mas na přelomu září a října a koncentrace Ru-106. Nicméně: jsou to pouze indikace, pokud se „viník“ nepřizná, nebude možno původ ruthenia v ovzduší spolehlivě prokázat. Žádné další informace, které by umožňovaly na někoho ukázat, zúžit okruh podezřelých nebo někoho vyloučit nemáme. Pokud vím, nemá je ani Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..