Ochranný oblek, který vydrží teplotu až 1000 °C představili odborníci z ruské Bělojarské jaderné elektrárny Generálnímu ředitelství Ministerstva mimořádných situací pro Sverdlovskou oblast Ruské federace. Ukázka proběhla v rámci návštěvy představitelů ministerstva v elektrárně, která se konala 27. října 2017.

jaderná energie - Bělojarská JE představila ochranný oblek s odolností až 1000 °C - Ve světě (Belojarka kostjum 1024) 1
Prezentovaný ochranný oblek. (Zdroj: Rosatom)

Vývojem nové tkaniny strávili pracovníci společnosti NPP Těplotechnologija dva roky. Na vývoji se podílel Vladimir Carevskij, hlavní inženýr 2. bloku Bělojarské JE, který uvádí: „Tyto obleky byly vyrobeny na zakázku pro naši jadernou elektrárnu a ve světě nemají obdoby. Pokud na tkaninu dopadne rozžhavený kapalný sodík, začne se uvolňovat plyn, který vytvoří plynný polštář, po němž sodík steče. Díky tomu tento oblek zajišťuje bezpečnost pracovníků při manipulaci s kapalným sodíkem.“

Dále Carevskij řekl, že tyto obleky si oblékají pracovníci provozovaných bloků Bělojarské JE pouze pokud mají provádět údržbu zařízení, která mají co do činění s chladicí látkou používanou těmito bloky, tedy kapalným sodíkem. „Pravděpodobnost toho, že sodík během údržby unikne ze zařízení, je zanedbatelně malá. Kultura bezpečnosti však vyžaduje, aby byli pracovníci chráněni i před takto nepravděpodobnými faktory,“ zdůraznil Carevskij.

Během návštěvy Bělojarské jaderné elektrárny představitelé Generálního ředitelství Ministerstva mimořádných situací pro Sverdlovskou oblast navštívili její nejnovější blok, který má reaktor BN-800. Prohlédli si reaktorový sál, strojovnu a velín bloku a zúčastnili se semináře o specifikách technologie rychlých reaktorů a zajišťování radiační ochrany. Účastníci během něj hodnotili systém sdílení informací mezi ministerstvem a jadernou elektrárnou. Podobné návštěvy odborníků nejsou v Bělojarské elektrárně výjimkou.

 

Pro informaci:

Bělojarská JE leží 45 kilometrů od Jeaktěrinburgu na hranici evropské a asijské části Ruské federace. V současnosti jsou zde provozovány dva bloky s rychlými reaktory chlazenými sodíkem: BN-600 (spuštěn v r. 1980) a BN-800 (spuštěn v r. 2015). Reaktor BN-800 představuje důležitý přínos pro udržitelný rozvoj jaderné energetiky. Dokáže energeticky zužitkovat také uran 238, který představuje přes 99 % přírodního uranu, čímž podstatně rozšiřuje palivovou základnu jaderné energetiky, a dále umožňuje snížit objem radioaktivních odpadů díky opakovanému přepracovávání požitého jaderného paliva. V kategorii jaderné energetiky obdržel reaktor BN-800 cenu Top Plant za rok 2016 od amerického odborného časopisu Power. Porotu zaujala víceúčelovost reaktoru, která zahrnuje výrobu elektřiny, spalování plutonia a dlouhožijících transuranů obsažených v použitém jaderném palivu a produkce radioizotopů.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..