Záhadný únik radioaktivního ruthenia 106, který stále zaměstnává jaderné vědce v Evropě, pochází z podniku na zpracování tohoto drahého kovu „na východě Evropy“. Tedy v Rusku. Vyplývá to z šetření Mezinárodní atomové agentury, která kvůli zvýšené radioaktivitě sbírá data z celého kontinentu. „Probíhá jejich vyhodnocení a velkou pravděpodobností ten okruh zúžíme,“ říká předsedkyně českého Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Naměřené hodnoty podle ní ani v nejmenším neohrožují zdraví lidí.

jaderná energie - Aktuálně: Únik radioaktivního ruthenia pochází z ruské továrny. Není žádný důvod k panice, tvrdí Dana Drábová - Ve světě (zleva Martin Pazúr Dana Drábová 1024) 1
Předávání nových měřicích stanic Týnu nad Vltavou Danou Drábovou, předsedkyní SÚJB, a Martinem Pazúrem, předsedou představenstva společnosti Nuvia, která stanice v dubnu letošního roku dodala. (Zdroj: Nuvia)

Nejčerstvější výsledky měření kontaminace radioaktivním rutheniem 106, která zasáhla v podstatě celou Evropu, ukazují na únik z výrobního závodu ruthenia „na pomezí východní Evropy“.

Tedy z Ruska.

„Mezinárodní atomová agentura teď zkoumá výsledky měření z jednotlivých zemí. S velkou mírou pravděpodobnosti lze tedy okruh viníků úniku ruthenia dost zúžit,“ konstatuje předsedkyně českého Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

„Zatím se ale stále nikdo nepřiznal a já pochybuji, že to ještě udělá. Ani sankce pro viníky v takových případech neexistují,“ dodává Drábová.

A dodává, že zmíněné ruthenium může být na vzdáleném východě Evropy vyráběno třeba i pro lékařské účely.

Jak se nicméně radiace uniklá po havariích z nejrůznějších energetických, vědeckých, zdravotních či vojenských zařízení zjišťuje? A nakolik s tím počítají záchranáři s armádou?

Dana Drábová s šéfem elitního aliančního Centra proti zbraním hromadného ničení ve Vyškově (Centre of Excellence NATO) Vratislavem Osvaldem poodhalují zákulisí měření radiace v Česku, ale také varianty ochrany ohrožených lidí.

Celý text najdete na webu Aktuálně.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..