Koncem září navštívili společnost ZAT v Příbrami zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu v čele s Jánem Štullerem, vládním zmocněncem pro jadernou energetiku, který je odpovědný za naplňování schváleného Národního akčního plánu pro rozvoj jaderné energetiky v České republice, a zástupci ČEZ z útvaru Výstavba jaderných elektráren.  Cílem návštěvy vládního zmocněnce bylo seznámit se s kompetencemi naší společnosti, která je členem Aliance české energetiky, a to zejména pro jadernou energetiku.

jaderná energie - Zástupci MPO a ČEZ se zajímali o kompetence společnosti ZAT pro jadernou energetiku - V Česku (photo pg 768 350) 1
Delegace ve společnosti ZAT. (Zdroj: ZAT)

Nové jaderné bloky postavené s finanční podporou státu patří mezi hlavní plány českých politických stran v oblasti energetiky. Rozhodnutí má padnout z kraje příštího roku.

Podle Jána Štullera je tedy důležité zmapovat kompetence stěžejních firem, které by se mohly na dostavbě podílet. „Naše společnost má v Evropě velmi dobré postavení v oblasti dodávek řídicích systémů pro jaderné technologie. Realizujeme velké zakázky u nás i ve světě, kde dodáváme řídicí systém SandRA vyvinutý naší společností. Naše jaderné know-how tedy stále posiluje,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT.

Zástupcům z MPO a ČEZ odborníci společnosti ZAT představili řídicí systémy SandRA pro realizaci kategorie bezpečnostních i nebezpečnostních funkcí včetně jejich kompetencí a dalších produktů pro jadernou energetiku. „Tyto řídicí systémy bychom rádi uplatnili při uvažované dostavbě českých jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně a při dodávkách v rámci modernizace a výstavby nových jaderných bloků v zahraničí,“ doplňuje Karel Stočes, ředitel divize Jaderná energetika.

Řídicí systémy a know-how ZAT používá třetina bloků jaderných elektráren v Evropě a desetina ve světě. Je nasazen na obou českých jaderných elektrárnách, přitom technologie na čtyřech blocích Jaderné elektrárny Dukovany je téměř ze sta procent řízena právě řídicím systémem společnosti ZAT.

V odpoledních hodinách byl návštěvníkům představen výrobní areál v Příbrami včetně nových prostor showroomu a zrekonstruovaných prostor pro kompletaci a testování dodávek s novým technickým vybavením.

Zdroj: ZAT.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..