Ozařovací testy směsi solí lithia a thoria probíhají na reaktoru High Flux Reactor v holandské lokalitě Petten. Výsledky přinesou nová data o bezpečném provozu reaktorů na bázi roztavených solí (molten salt reactor – MSR).

jaderná energie - Začátek experimentu reaktoru na bázi roztavených solí v lokalitě Petten - Inovativní reaktory (Petten HFR 250 NRG) 1
Reaktor HFR (zdroj: WNN)

Reaktory na bázi roztavených solí používají jako palivo roztavené fluoridové nebo chloridové soli. Palivo pro reaktory MSR je sůl v kapalném skupenství a v ní rozpuštěná štěpný materiál. Výsledná směs funguje jednak jako palivo (produkující teplo), a také jako chladivo (odvádějící teplo z primárního okruhu a do dalších částí elektrárny). To znamená, že takový reaktor nemůže postihnout ztráta chladicí kapaliny vedoucí k natavení aktivní zóny. Základní technologie není nová – poprvé byla demonstrována v laboratoři Oak Ridge National Laboratory v šedesátých letech minulého století, kde byl v letech 1965-1969 provozován zkušební reaktor Molten Salt Reactor Experiment (MSRE).

Skupina Nuclear Research and Consultancy Group (NRG) uvedla, že provádí výzkum reaktorů na bázi roztavených solí v rámci jaderného výzkumného programu, který financuje ministerstvo hospodářství. Tento výzkum se uskutečňuje ve spolupráci s centrem Joint Research Centre (JRC) spadajícím pod Evropskou komisi a nacházejícím se v německém městě Karlsruhe.

Centrum JRC vyvinulo palivo obsahující soli fluoridů lithia a thoria. Skupina NRG zahájila ozařování vzorků tohoto paliva v reaktoru High Flux Reactor dne 10. srpna. Ozařované vzorky bude zkoumat centrum JRC ve svých laboratořích.

Ozařování se provádí za účelem zkoumání stability směsi solí během a po ozařování, vývoje štěpných plynů a vlivu solí na okolní materiály.

Experiment měl podle původního plánu začít v minulém roce, ale kvůli nedostatku zkušeností skupiny NRG s ozařováním roztavených solí byl proveden dodatečný výzkum za účelem zajištění bezpečného provozu za všech okolností.

Projektová manažerka Irene Bobeldijk uvedla: „Bezpečnost má pro skupinu NRG zásadní prioritu. Využili jsme jeden další rok k prozkoumání různých scénářů, ve kterých by mohla být ohrožena bezpečnost a/nebo kvalita experimentu. Nyní, když víme, že konstrukce zařízení pro ozařování je adekvátní, můžeme experiment začít.“

Dále doplnila: „Už je to nějaký čas, kdy bylo podobné palivo z roztavených solí ozářeno. Náš výzkum může přispět k obnovení zájmu tím, že poskytne osvědčená data.“

Velká část dnešního zájmu o oživení konceptu reaktorů MSR se týká používání thoria (k produkci štěpného uranu 233), kde je třeba poskytnout počáteční zdroj štěpného materiálu, jako je plutonium 239. Existuje řada různých designových konceptů reaktoru MSR a řada zajímavých výzev v komercializaci mnoha z nich, zejména thoriových reaktorů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..