Přesně 13 153 lidí navštívilo o prázdninách Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín. Pro Temelín jde historicky o nejvyšší prázdninovou návštěvnost. Dosud nejvíce lidi během července a srpna přivítali energetici loni, kdy „k chladicím věžím“ dorazilo 9 219 zájemců o energetiku.

jaderná energie - V Temelíně přivítali o prázdninách rekordní počet návštěvníků - V Česku (5 1024) 1
JE Temelín. (Zdroj: archiv)

Nejvíce práce měli průvodkyně temelínského infocentra poslední sobotu v červenci během Dne otevřených dveří, kdy přivítaly téměř 1200 návštěvníků. „Hodně k nám jezdí také cyklisté. Kolem elektrárny je řada cyklotras a naše infocentrum se rok od roku stává oblíbenou cyklistickou zastávkou,“ poznamenala Hana Marečková, jedna z průvodkyň.

Od září se struktura návštěvníků mění. Cyklisty a turisty nahrazují školní exkurze. A zájem je veliký. Skupinové rezervace sahají dokonce až do června příštího roku.

Nabídku služeb se snaží ČEZ ve svých infocentrech průběžně rozšiřovat. Například od letošního roku se návštěvníci temelínského infocentra mohou vyfotit na maketě reaktorového sálu nebo projít se v zámeckém parku ptačí stezkou.

„Snažíme se návštěvníkům nabídnout víc než jen techniku a energetiku, i když ta pochopitelně tvoří hlavní část. Především rodiny s dětmi se mohou odreagovat například procházkou v parku a seznámit se se čtvrtinou z téměř čtyř desítek druhů ptáků, které ornitologové v naší těsné blízkosti našli,“ doplňuje Marečková.

Rekordní návštěvnost hlásí i druhá česká jaderná elektrárna v Dukovanech, do které přes prázdniny dorazilo 6 845 lidí. Další téměř dva tisíce navštívily nedalekou elektrárnu Dalešice. Pozitivně to hodnotí starostové z okolí i ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. „V minulosti existovaly obavy, že jaderné elektrárny negativní ovlivní cestovní ruch, ale ukazuje se, že technika je jedním z turistických lákadel. Zároveň je to i o technickém vzdělávání, které je nesmírně důležité,“ říká doslova.

Infocentrum JE Temelín je otevřeno denně od 9 do 16 hodin. Loni Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín navštívilo 32 tisíc lidí. Temelínské infocentrum v zámečku Vysoký Hrádek dlouhodobě patří mezi desítku nejvyhledávanějších památek na jihu Čech.

Zdroj: ČEZ

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..