Příchod hurikánu Irma bude zřejmě nejvážnějším testem amerických jaderných elektráren po posílení jejich odolnosti vůči přírodním pohromám, které následovalo po havárii v japonské Fukušimě v roce 2011. Na floridském pobřeží, které podle předpokladů hurikán s rostoucí silou zasáhne v neděli, se nacházejí čtyři jaderné reaktory. Irma si bude razit cestu na jihozápad Floridy, kde jsou podle agentury Reuters dva reaktory elektrárny Turkey Point.

jaderná energie - Týden: Američané trnou. Vydrží jaderné elektrárny nápor hurikánu? - Ve světě (turkey pt) 1
Elektrárna Turkey Point s dvěma bloky na fosilní paliva a dvěma jadernými bloky. (Zdroj: FPL.com)

Firma Florida Power & Light (FPL), provozovatel elektrárny, reaktory před nástupem Irmy uzavře. Turkey Point je asi 40 kilometrů jižně od Miami. FPL rovněž zastaví reaktory v elektrárně ve městě St. Lucie na bariérových ostrovech při východním pobřeží. Elektrárna se dvěma jadernými reaktory leží 200 kilometrů severně od Miami.

Ředitel FPL Eric Silagy v sobotu na tiskové konferenci řekl, že jaderné elektrárny se zastavují 24 hodin před nástupem hurikánu už o síle prvního stupně. Obě floridské elektrárny jsou podle něj zabezpečeny před hurikánem silnějším, než byl kterýkoli z těch, které poloostrov postihly. Před zaplavením je chrání umístění šest metrů nad úrovní moře.

Celý text najdete na webu Tyden.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..