Pondělí, 28 září
Shadow

Trend budoucnosti? SMR

Zkratku SMR definují jinak různé skupiny, ale hlavní význam je shodný, jedná se o malé reaktory s modulární konstrukcí a výstavbou. Podle IAEA jsou SMR malé a středně velké energetické bloky s výkonem do 700 MW elektrických, zatímco podle US DOE znamená SMR malé modulární reaktory.

Výčet nejrůznějších malých modulárních reaktorů (zdroj: IAEA)

Konceptů malých modulárních reaktorů je velké množství a zahrnují nejrůznější možné sestavy. Většina z nich je řešena integrálním způsobem, což znamená, že většina komponent je v jedné (reaktorové) nádobě, výjimku tvoří pár výjimek, také ruský KLT-40S, které jsou řešeny smyčkovým způsobem.

Kromě tlakovodních konceptů jsou ve vývoji také koncepty vysokoteplotních, či rychlých reaktorů s pokročilým palivovým cyklem. Bohužel je většina konceptů pouze v detailním rozpracování, některým probíhá licenční řízení a minimum (KLT-40S, HTR-PM, …) je dokonce ve výstavbě.

V následující fotogalerii si můžete prohlédnout některé koncepty malých modulárních reaktorů a nakonec plovoucí elektrárnu Akademik Lomonosov se dvěma reaktory KLT-40S.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..