Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) dne 13. září oznámila, že podala odvolání proti tomu, že Evropská komise schválila francouzské vládě, aby do firmy Areva investovala částku 4,5 miliardy eur. Společnost TVO tvrdí, že plán neposkytuje dostatečné záruky o tom, že třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto s reaktorem EPR bude dokončen.

jaderná energie - Společnost TVO podává odvolání proti rozhodnutí o státní podpoře firmy Areva - Nové bloky ve světě (Olkiluoto 3 July 2014 460) 1
JE Olkiluoto (zdroj: WNN)

Francie v dubnu loňského roku oznámila Evropské komisi plánovanou restrukturalizaci firmy Areva, jež je z 86,5 % vlastněna státem, ve snaze obnovit konkurenceschopnost skupiny. Podle plánu firma Areva odprodala svůj podnik v oblasti jaderných reaktorů a zaměřila svoji činnost na podnikání v oblasti jaderného palivového cyklu. Vláda investuje částku 4,5 miliardy eur z veřejného kapitálu, aby pomohla firmě nést náklady na restrukturalizaci, která by měla být dokončena v roce 2019.

V lednu komise schválila restrukturalizační plán a rozhodla, že kapitálová investice francouzské vlády do firmy Areva není v rozporu s pravidly Evropské unie ohledně státní podpory. Rovněž schválila půjčku ve výši 3,3 miliardy eur od francouzského státu pro firmu Areva, který by měla překlenout potřebu likvidity firmy Areva do té doby, než se uskuteční kapitálová investice.

Francouzská společnost EDF v červenci roku 2015 souhlasila s tím, že převezme podíl o velikosti 51-75 % v reaktorových divizi firmy Areva v rámci vládního plánu na podporu revitalizace francouzského jaderného průmyslu. Operace kolem reaktorů, které mají být prodány, byly převedeny na dceřinou společnost plně vlastněnou firmou Areva NP nazvanou jako „New NP“. Smlouvy týkající se třetího bloku JE Olkiluoto s reaktorem EPR ve Finsku, zdroje potřebné k dokončení tohoto projektu a některé smlouvy týkající se komponent zhotovených v závodě Le Creusot nejsou do tohoto prodeje zahrnuty. Tyto smlouvy zůstanou ve vlastnictví firmy Areva NP.

Společnost TVO – zákazník, pro kterého firma Areva buduje třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto – nyní podala odvolání k Tribunálu Evropské unie proti schválení plánu Evropskou komisí.

Společnost TVO uvedla, že je ohledně dokončení výstavby nového bloku odkázána na firmu Areva. Dále prohlásila: „Společnost TVO není v zásadě v rozporu s intervencí francouzského státu ve prospěch podniku Areva Group – pokud budou plně zohledněny potřeby společnosti TVO ohledně třetího bloku JE Olkiluoto a jejího reaktoru EPR, což v současné době neplatí.“

Finská společnost tvrdí, že plán restrukturalizace a rekapitalizace firmy Areva „neposkytuje společnosti TVO dostatečné záruky, že pro projekt třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto budou k dispozici finanční, technické a lidské zdroje“. Společnost TVO si také myslí, že plán „nezaručuje, že firma Areva je schopna splnit všechny stávající i budoucí závazky během posledních fází dokončení projektu a do konce záruční lhůty“.

Konsorcium Areva-Siemens zahájilo výstavbu třetího bloku JE Olkiluoto v roce 2005 na základě smlouvy na klíč podepsané se společností TVO na konci roku 2003. Dokončení reaktoru s instalovaným výkonem 1 600 MWe bylo původně naplánováno na rok 2009, avšak projekt postihla různá zpoždění a překážky.

Podle posledního harmonogramu poskytnutého konsorciem společností Areva-Siemens v září 2014 bude běžná výroba elektřiny v tomto bloku zahájena na konci roku 2018. Studené funkční testy primárního okruhu reaktoru – důležitý krok při uvádění bloku do provozu – započaly v červnu, horké funkční testování je naplánovaného později v tomto roce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..