Společnost Georgia Power podala dne 31. srpna společně s komisí Georgia Public Service Commission (PSC) doporučení, aby byla dokončena výstavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle – jako nejekonomičtější volba pro zákazníky. Společnost očekává, že třetí blok zahájí komerční provoz v listopadu 2021 a čtvrtý blok ho bude následovat o rok později, tj. v listopadu 2022.

jaderná energie - Společnost Georgia Power doporučuje dokončení JE Vogle - Nové bloky ve světě (Vogtle 3 and 4 July 2017 460 Georgia Power) 1
Třetí a čtvrtý blok JE Vogtle, foto z července 2017 (zdroj: WNN)

Doporučení, které podporují spoluvlastníci projektu, bylo provedeno na základě hodnocení vypracovaného poté, co dodavatel – firma Westinghouse – podal návrh na bankrotovou ochranu před věřiteli v březnu letošního roku. Toto doporučení zahrnuje: ekonomické analýzy; vyhodnocení alternativ – včetně upuštění od jednoho nebo obou bloků AP1000 či jejich konverze, aby využívaly jako palivo zemní plyn; a předpoklady týkající se potenciálních rizik zahrnujících budoucí platby od firmy Toshiba, stejně jako dostupnost daňových úlev z výroby a rozšíření federálních úvěrových záruk.

„Na základě všech zvažovaných faktorů představuje dokončení obou bloků nejekonomičtější volbu pro zákazníky a zachová výhody plynoucí z výroby elektřiny bez žádných emisí uhlíku,“ uvedla společnost. Celková míra dopadu projektu zůstává stále nižší, než se původně odhadovalo, doplnila společnost.

Většinovým vlastníkem projektu JE Vogtle je dceřiná společnost firmy Southern Company – Georgia Power (45,7% podíl). Spoluvlastníky tohoto projektu jsou: společnost Oglethorpe Power (30 % akcií), podnik MEAG Power (22,7% podíl) a město Dalton (1,6 % akcií). Bloky budou provozovány společností Southern Nuclear Operating Company.

Společnost Georgia Power uvedla, že do projektu do června roku 2017 investovala asi 4,3 miliardy dolarů v rámci kapitálových nákladů a odhaduje, že její náklady na dokončení činí zhruba 4,5 miliardy dolarů, čímž se celková prognóza kapitálových nákladů této společnosti sníží na 8,8 miliardy dolarů. Komise PSC již schválila kapitálové náklady ve výši 5,68 miliardy dolarů pro podíl společnosti Georgia Power v tomto projektu. S platbami ve výši 1,7 miliardy dolarů v rámci rodičovských záruk očekávaných od firmy Toshiba činí potenciální dodatečné kapitálové náklady společnosti Georgia Power zhruba 1,4 miliardy dolarů. Na základě nových hodnocení je celková odhadovaná kapitálová cena pro celý projekt přibližně 19 miliard dolarů.

Doporučení společnosti Georgia Power bude přezkoumáno komisí PSC, která je může schválit, pozměnit nebo zamítnout. Komise prohlásila, že očekává výsledek od poloviny do konce února roku 2018.

Generální ředitel firmy Westinghouse José Gutierrez uvedl, že firma byla „velmi potěšena“ rozhodnutím společnosti Georgia Power. „Pokračování důvěry společnosti Georgia Power v technologii AP1000 posiluje její energetickou nabídku a jadernou roli v americké infrastruktuře,“ doplnil.

Maria Korsnick, prezidentka a generální ředitelka amerického institutu Nuclear Energy Institute, uvedla, že rozhodnutí společnosti Georgia Power naznačuje „novou éru“ pro jadernou energetiku v USA a je „novým impulzem“ pro místní zaměstnance a dodavatele i pro národní jaderný dodavatelský řetězec. Dále vyzvala americký senát, aby hlasoval o zrušení konečného termínu pro daňové úlevy z jaderné výroby. Podle stávajících daňových pravidel by bloky musely být uvedeny do provozu před 1. lednem roku 2021, aby získaly nárok na úlevy. „Reaktory v JE Vogtle jsou národní majetek, který si nemůžeme dovolit ztratit, a senát musí jednat rychle, aby zachoval kritický kus naší strategické infrastruktury,“ poznamenala.

Jmenování společnosti Bechtel

Projektový management a kontrola lokality jaderné elektrárny Vogtle přešla na společnost Southern Nuclear poté, co dne 27. července vešla v platnost dohoda o službách mezi firmou Westinghouse a spoluvlastníky projektu JE Vogtle. Společnost Georgia Power dne 31. srpna oznámila, že s firmou Bechtel uzavřela smlouvu ohledně řízení každodenního stavebního úsilí pod vedením společnosti Southern Nuclear.

„Zaznamenali jsme výrazný nárůst produktivity během tohoto roku, přičemž nejlepšími zlepšeními byla nejnovější zlepšení, a naše zkušenosti poskytují veškeré náznaky toho, že můžeme dělat lepší práci než samotná firma Westinghouse, když budeme pokračovat na dokončení projektu,“ uvedl Paul Bowers, prezident a generální ředitel společnosti Georgia Power. „Vzhledem k tomu, že společnost Southern Nuclear převzala kontrolu nad lokalitou od firmy Westinghouse koncem července, urychlí se dynamika s důsledným zaměřením na bezpečnou a vysoce kvalitní stavbu. Očekáváme, že tento směr bude pokračovat se společností Bechtel.“

Výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle započala v březnu roku 2013, čtvrtý blok této elektrárny se začal budovat v listopadu téhož roku. Tyto bloky budou jako první v USA používat technologii AP1000 – poté, co společnost South Carolina Electric & Gas (dceřiná firma podniku Scana Corporation) oznámila v minulém měsíci své rozhodnutí zastavit výstavbu dvou reaktorů AP1000 v jaderné elektrárně VC Summer.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..