Finská společnost Fennovoima nyní očekává, že obdrží stavební licenci pro její plánovaný první blok jaderné elektrárny Hanhikivi až v roce 2019. Společnost předtím očekávala, že zahájí výstavbu elektrárny v příštím roce, ale přezkum dokumentace související s její žádostí trvá déle, než se původně předpokládalo.

jaderná energie - Společnost Fennovoima očekává zpoždění v licencování prvního bloku JE Hanhikivi - Nové bloky ve světě (Hanhikivi with AES 2006 460 Fennovoima) 1
Vizualizace plánované elektrárny (zdroj: WNN)

Společnost Fennovoima předložila svoji žádost o stavební licenci čítající 250 stran k finskému ministerstvu práce a hospodářství pro projekt plánované jaderné elektrárny Hanhikivi v červnu roku 2015. Žádost uvádí podrobnosti o umístění elektrárny, typu reaktoru, hlavních bezpečnostních systémech, nakládání s jaderným odpadem, financování projektu a organizaci společností Fennovoima, sdělila sama společnost.

Rozhodnutí vlády o vydání stavební licence bude vyžadovat kladné posouzení žádosti finským jaderným regulačním úřadem Finnish Radiation and Nuclear Safety Authority (Stuk). Společnost Fennovoima uvedla, že je nyní v procesu dodávání projektové dokumentace elektrárny regulátorovi k posouzení.

Generální ředitel společnosti Fennovoima Toni Hemminki prohlásil: „Zkontrolovali jsme pokrok prací a rozhodli jsme se změnit svůj cíl na získání povolení  na rok 2019. Vezmeme-li v úvahu finské požadavky a legislativu, návrhové práce ze strany dodavatele zařízení zabraly více času, než jsme původně očekávali. Vzhledem k tomu, že doručení dokumentů během první dvou let bylo pomalejší, než se očekávalo, regulační úřad Stuk rovněž nedokázal provést vlastní hodnocení v rozsahu, který plánoval.“

Společnost Fennovoima uvedla, že poskytne podrobnější odhad časového harmonogramu pro dokumenty ohledně stavební licence „jakmile bude plán analyzován dodavatelem elektrárny“.

Společnost Fennovoima začala v lednu loňského roku výkopové práce v areálu JE Hanhikivi ve městě Pyhäjoki v severním Finsku a má za cíl dokončit infrastrukturní práce do konce letošního roku. Výstavba elektrárny – jenž je založena na Ruskem navržené technologii VVER AES-2006 s instalovaným výkonem 1 200 MWe – může začít až po vydání stavební licence. Společnost Fennovoima plánovala zahájit výstavbu elektrárny v roce 2018, přičemž provoz měl začít v roce 2024.

Projekt jaderné elektrárny Hanhikivi vlastní společnost Fennovoima, v níž drží 34% podíl firma RAOS Voima Oy, jež je finskou dceřinou společností ruské státní jaderné korporace Rosatom založenou v roce 2014 za účelem koupě podílu v této společnosti. Ruský podnik Titan-2 je hlavním dodavatelem pro projekt JE Hanhikivi.

„Rosatom postavil desítky jaderných elektráren po celém světě a je to nejzkušenější dodavatel jaderných elektráren na světě, takže jsem přesvědčen o výsledcích,“ prohlásil Hemminki. „Pro nás je velkou výhodou, že referenční elektrárna s technologií pro první blok JE Hanhikivi – JE Leningrad II – bude dokončena v lokalitě Sosnovy Bor v nadcházejícím roce. Během fáze výstavby budou všechna nejnovější know-how a zkušenosti k dispozici.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..