Na šestém bloku jaderné elektrárny Chung-jen-che (pinyin: Hongyanhe) nacházející se v čínské provincii Liao-ning (pinyin: Liaoning) byla nainstalována kupole kontejnmentové budovy tohoto bloku. Tento milník značí konec hlavních civilních inženýrských prací na tomto výrobním bloku.

jaderná energie - Šestý blok JE Chung-jen-che byl uzavřen kupolí - Nové bloky ve světě (Hongyanhe 6 dome installation 460 SNPTC) 1
Instalace reaktorové kopule na šestém bloku JE Chung-jen-che (zdroj: WNN)

Operace instalace reaktorové kupole – měřící 37 metrů v průměru, 11 metrů na výšku a vážící přibližně 140 tun – trvala přibližně hodinu a byla dokončena dne 8. září v 6:15 hod místního času, oznámila společnost State Nuclear Power Technology Company (SNPTC). Tento milník ve výstavbě šestého bloku JE Chung-jen-che byl dokončen sedm dní před plánovaným termínem.

Společnost SNPTC prohlásila, že blok nyní vstoupil do fáze výstavby, kdy bude probíhat instalace zařízení.

Šestý blok jaderné elektrárny Chung-jen-che je druhým ze dvou reaktorů ACPR-1000 s instalovaným výkonem 1 080 MWe navržených společností Chine General Nuclear (CGN), které tvoří druhou část JE Chung-jen-che.

Výstavba první části této jaderné elektrárny – jež obsahuje čtyři tlakovodní reaktory CPR-1000 – započala v srpnu roku 2009. První a druhý blok vstoupily do komerčního provozu v červnu 2013, respektive v květnu 2014, zatímco třetí blok zahájil komerční provoz v srpnu 2015 a čtvrtý blok ho následoval v září 2016.

Slavnostní ceremonie značící zahájení přípravných prací pro druhou část jaderné elektrárny Chung-jen-che se konala v červenci roku 2010. V návaznosti na odklad schvalování a licencování nových reaktorů v rámci odezvy na nehodu z března 2011 v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči společnost CGN nakonec získala povolení pro výstavbu bloků číslo 5 a 6 JE Chung-jen-che od komise National Development and Reform Commission v březnu roku 2015. Tento úspěch znamenal první schválení pro nové reaktory za poslední čtyři roky.

Výstavba pátého bloku začala dne 29. března 2015. Jeho kopule byla instalována na své místo v dubnu letošního roku a podle současných plánů má blok zahájit provoz v listopadu 2019. Šestý blok – který se začal stavět v červenci 2015 – ho má podle očekávání následovat v srpnu 2020.

Jaderná elektrárna Chung-jen-che je vlastněna a provozována společností Liaoning Hongyanhe Nuclear Power Co – společním podnikem firem CGN a State Power Investment Corporation – přičemž každá drží 45% podíl. Společnost Dalian Municipal Construction Investment Co vlastní zbývajících 10 % elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..