Společnost Rosenergoatom oznámila dokončení testování systému pasivního odvodu tepla v prvním bloku jaderné elektrárny Leningrad II, která se staví v západním Rusku. Společnost Rosenergoatom, která je provozovatelem JE Leningrad a dceřinou firmou ruské státní jaderné korporace Rosatom, tento systém popsala jako „jeden z nejdůležitějších ochranných bezpečnostních systémů“ reaktoru.

jaderná energie - Rusko testovalo pasivní odvod tepla v prvním bloku JE Leningrad II - Nové bloky ve světě (Leningrad II unit 1 460) 1
První blok JE Leningrad II (zdroj: World Nuclear News)

Práce byly provedeny během horkého funkčního testování zařízení na tomto bloku s designem VVER-1200. Jedná se o poslední spouštěcí a přizpůsobovací fázi před uvedením bloku do provozu, uvedla společnost.

„Systém pasivního odvodu tepla prostřednictvím parogenerátorů je navržen k odvodu zbytkového tepla a chlazení reaktoru v případě nadprojektových havárií spojených s výpadkem elektřiny v elektrárně nebo úplnou ztrátou chladicí kapaliny,“ vysvětlil Vitaly Shutikov, vedoucí oddělení reaktorů v jaderné elektrárně Leningrad.

„Hlavním rysem tohoto systému je jeho úplná nezávislost. Výrobní kapacita systému je taková, že tři ze čtyř částí, které jsou nezávislé na sobě, jsou schopny poskytnout prodloužené odebírání zbytkového tepla z aktivní zóny reaktoru během jednoho dne – jako minimum. V současnosti byly všechny čtyři části systému úspěšně otestovány; jsou připraveny k provozu a během provozu tohoto bloku budou vždy v pohotovostním režimu,“ doplnil.

Hlavním projektantem jaderné elektrárny Leningrad II je společnost Atomproekt, zatímco hlavním dodavatelem je podnik TITAN-2 JSC.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..