Bylo dokončeno testování hermetického uzavíracího systému reaktorové budovy ve čtvrtém bloku jaderné elektrárny Rostov v Rusku. Očekává se, že reaktor VVER-1000 V-320 zahájí provoz v letošním roce.

jaderná energie - Rusko testovalo hermetický systém čtvrtého bloku JE Rostov - Nové bloky ve světě (Rostov unit 4 460 Rosatom) 1
Čtvrtý blok JE Rostov (zdroj: WNN)

Rostovská jaderná elektrárna se nachází na břehu přehrady Tsimlyansk, téměř 14 km od města Volgodonsk. Od počátku 80. let minulého století jsou pro tuto lokalitu naplánovány čtyři tlakovodní reaktory VVER s instalovaným výkonem 1 000 MWe. Výstavba prvních dvou bloků započala okamžitě, ale další pokrok znejistěl. První a druhý blok nakonec vstoupily do komerčního provozu v březnu roku 2001, respektive v říjnu 2010. Třetí blok této elektrárny byl připojen k rozvodné síti v prosinci roku 2014, zatímco tlaková nádoba reaktoru pro čtvrtý blok byla nainstalována v prosinci 2015.

Provozovatel elektrárny, dceřiná společnost podniku Rosenergoatom, uvedl, že dokončil práce společně s rostovskou pobočkou společnosti JSC Atomtekhenergo. Uzavřený kryt je pasivní bezpečnostní prvek jaderných elektráren určený k zabránění uvolňování radioaktivních látek do prostředí, doplnila společnost. Dále uvedla, že tento kryt slouží jako fyzická bariéra proti šíření radioaktivních materiálů a ionizujícího záření.

Oleg Vysotsky, vedoucí oddělení reaktorů pro druhou fázi projektu JE Rostov, uvedl, že tato „složitá technologická operace“ zahrnovala vnitřní tlak vyšší než 4,6 kg na metr čtvereční. „Jedná se o důležité opatření při zajišťování ochrany životního prostředí v oblasti přilehlé k jaderné elektrárně,“ doplnil.

Dalším krokem při přípravě bloku na uvedení do provozu bude studené a horké testování, které se uskuteční v tomto měsíci.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..