19. září 2017 byla ve Vídni v rámci 61. ročníku Generální konference MAAE podepsána mezivládní dohoda o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie mezi Ruskem a Paraguaí.

jaderná energie - Rusko a Paraguay podepsaly Mezivládní dohodu o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie - Ve světě (ARRN Rosatom September 2017 460 ARRN) 1
Podepisování smlouvy Alexejem Lichačovem a Césarem Cardozo Románem. (Zdroj: World-nuclear-news.org)

Pod dokument se podepsal generální ředitel ruské korporace pro atomovou energii Rosatom Alexej Lichačov a ministr Paraguaye a výkonný sekretář Národní služby radiologické a jaderné kontroly César Cardozo Román.

Dohoda zahájí aktivní dialog obou zemí v oblasti jaderných technologií a umožní přistoupit k praktické realizaci konkrétních projektů spolupráce. Vytváří právní základ pro spolupráci obou zemí v širokém spektru mírového využívání jaderné energie, jako je vybudování jaderné infrastruktury v Paraguayi v souladu s mezinárodními standardy, jaderný dozor, dohled nad zabezpečením jaderných materiálů a radioaktivních látek, základní a aplikovaný výzkum, produkce radionuklidů pro použití v lékařství, průmyslu a zemědělství, radiační lékařské technologie a vzdělávání a školení specialistů pro jaderný průmysl.

V rámci realizace dohody budou vytvořeny pracovní skupiny, které se budou věnovat jednotlivým oblastem spolupráce a připravovat konkrétní projekty. Dále budou probíhat odborné semináře a konference, spolupráce v oblasti vzdělávání a přípravy vědeckých a technických pracovníků.

Dohoda byla podepsána v návaznosti na memorandum o vzájemném porozumění, které uzavřela paraguayská Státní služba radiologické a jaderné kontroly s Rosatomem 18. října 2016.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..