Pondělí, 30 listopadu
Shadow

Rozhlas: Vyplatí se nám ekonomicky a ekologicky dostavba jaderné elektrárny Dukovany?

Mezi hlavní priority vlády patří rozvoj jaderné elektrárny Dukovany. Stavba nových bloků je prý nutná pro zajištění energetické soběstačnosti země. „Dnes už můžeme zjistit, že cena elektřiny z větrných nebo solárních elektráren v Evropě je levnější než to, co nabízejí nové jaderné elektrárny,“ říká výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.

Jaderná elektrárny Dukovany (Zdroj: archiv)

Národní akční plán platný do roku 2040 předpokládá, že se musí postavit několik jaderných bloků, aby se kompenzovaly výpadky uhelných elektráren i starších jaderných bloků. Aktualizovaná energetická koncepce počítá ovšem i s obnovitelnými zdroji energie. „Pro ně je tam velký prostor, celkově by tvořily přes dvacet procent, dnes je to asi deset,“ uvedl v pořadu Pro a proti vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller. 

„V mixu je potřeba ale počítat s něčím stabilním, což doposud pokrývají uhelné elektrárny. Ty ale dožívají, uhlí bude méně, také chceme bezemisní zdroje, proto akční plán chce pokrýt z velké části tyto zdroje novými jadernými bloky, ale také obnovitelnými zdroji,“ řekl Štuller. 

Výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák věří, že k dispozici jsou už levnější řešení než stavba nových jaderných bloků. „Těmi jsou obnovitelé zdroje a pomalu nastupující akumulace,“ řekl. 

Podle jeho názoru už dnes můžeme zjistit, že cena elektřiny z větrných nebo solárních elektráren v Evropě je levnější než to, co nabízí nové jaderné elektrárny. Navíc se prý očekává, že i ta už dnes levnější cena obnovitelných zdrojů než nových jaderných reaktorů bude v příštích desetiletích ještě nižší. 

Celý text najdete na webu Českého rozhlasu, kde si také můžete poslechnout pořad Pro a proti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..