Mezi hlavní priority vlády patří rozvoj jaderné elektrárny Dukovany. Stavba nových bloků je prý nutná pro zajištění energetické soběstačnosti země. „Dnes už můžeme zjistit, že cena elektřiny z větrných nebo solárních elektráren v Evropě je levnější než to, co nabízejí nové jaderné elektrárny,“ říká výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.

jaderná energie - Rozhlas: Vyplatí se nám ekonomicky a ekologicky dostavba jaderné elektrárny Dukovany? - Nové bloky v ČR (DSC 3968 Už opět vychází slunce nad jaderkou 1024) 1
Jaderná elektrárny Dukovany (Zdroj: archiv)

Národní akční plán platný do roku 2040 předpokládá, že se musí postavit několik jaderných bloků, aby se kompenzovaly výpadky uhelných elektráren i starších jaderných bloků. Aktualizovaná energetická koncepce počítá ovšem i s obnovitelnými zdroji energie. „Pro ně je tam velký prostor, celkově by tvořily přes dvacet procent, dnes je to asi deset,“ uvedl v pořadu Pro a proti vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller. 

„V mixu je potřeba ale počítat s něčím stabilním, což doposud pokrývají uhelné elektrárny. Ty ale dožívají, uhlí bude méně, také chceme bezemisní zdroje, proto akční plán chce pokrýt z velké části tyto zdroje novými jadernými bloky, ale také obnovitelnými zdroji,“ řekl Štuller. 

Výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák věří, že k dispozici jsou už levnější řešení než stavba nových jaderných bloků. „Těmi jsou obnovitelé zdroje a pomalu nastupující akumulace,“ řekl. 

Podle jeho názoru už dnes můžeme zjistit, že cena elektřiny z větrných nebo solárních elektráren v Evropě je levnější než to, co nabízí nové jaderné elektrárny. Navíc se prý očekává, že i ta už dnes levnější cena obnovitelných zdrojů než nových jaderných reaktorů bude v příštích desetiletích ještě nižší. 

Celý text najdete na webu Českého rozhlasu, kde si také můžete poslechnout pořad Pro a proti

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..