Podle smlouvy podepsané v Bangkoku 7. září 2017 postaví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom za použití svých technologií cyklotronové a radiofarmaceutické centrum pro Thailand Institute of Nuclear Technology (TINT). V centru, které postaví společně s thajskou společností Kinetics Corporation Ltd, se budou vyrábět radiofarmaka a provádět výzkum.

jaderná energie - Rosatom postaví v Thajsku cyklotronové a radiofarmaceutické centrum - Jaderná medicína (Příklad lékařského cyklotronu z produkce Jefremovova institutu 1024) 1
Příklad lékařského cyklotronu z produkce Jefremovova institutu. (Zdroj: Rosatom)

Základ cyklotronového a radiofarmaceutického centra bude představovat cyklotron dosahující energie protonů až 30 MeV, který vyrobí výzkumný ústav Jefremovův institut (součást struktury Rosatomu). Daný typ cyklotronu má být základem pro další rozvoj odvětví s tak vysokou technologickou náročností, jako je jaderná medicína. Radiofarmaka, která budou v laboratořích nového centra vznikat, umožní lékařům efektivně diagnostikovat a léčit celou řadu onemocnění především onkologických a kardiologických.

Kromě toho centrum, které bude mít rozlohu 5400 m2, umožní provádět výzkum v oblasti nových radiofarmak. Dále se zde bude zkoumat změna vlastností materiálů (především polovodičů) při ozařování protony, deuterony a neutrony, radiační koroze materiálů, radiační odolnost radioelektronických přístrojů a struktura jader s nadbytkem neutronů. Centrum bude také používat neutronovou aktivační analýzu.

Realizace tohoto projektu zlepší dostupnost jaderné medicíny nejen v Thajsku, ale v celé oblasti. Díky výzkumným programům získá země kompetence v neenergetických aplikacích jaderných technologií do různých oblastí lidské činnosti a bude se zde rozvíjet kvalifikace pracovníků pro thajský průmysl.

Podle Denise Čeredničenka, generálního ředitele společnosti Rusatom Healthcare, která bude projekt realizovat, potvrzuje podpis dohody konkurenceschopnost ruských technologií oproti analogickým produktům předních světových firem, a to jak z pohledu ceny, tak kvality. „Realizací tohoto projektu získává Jefremovův institut novou referenci v uplatnění svých cyklotronů na zahraničním trhu, což mu do budoucna poskytuje konkurenční výhodu,“ dodává Čeredničenko.

Před podpisem dohody provedlo regionální centrum Rosatomu pro jihovýchodní Asii (sídlí v Singapuru a spadá pod Rusatom International Network) společně se společností Rusatom Healthcare analýzu specifik thajského právního řádu a trhu. Dále proběhlo několik konzultací se zákazníkem a společnost Kinetics Corporation byla vybrána jako generální dodavatel.

„Tento projekt je dalším krokem v realizaci strategie Rosatomu na podporu uplatnění domácího vývoje v oblasti jaderné medicíny na mezinárodním trhu. Ruské technologie a zkušenosti tak umožní provádět v Thajsku výzkum v nejslibnějších oblastech a dále rozvíjet moderní lékařské služby,“ řekl Alexander Merten, prezident společnosti Rusatom International Network.

 

Pro informaci:

Společnost Rusatom Healthcare byla založena firmou Atomenergoprom (součást struktury Rosatomu) s cílem rozvíjet výrobu přístrojů pro produkci radiofarmak a průmyslových zařízení na základě radiačních technologií. Pod přímé řízení společnosti Rusatom Healthcare byly převedeny podniky a výzkumné ústavy jako NIITFA (výroba přístrojů), V/O Izotop (produkce radionuklidů), NIFCHI (produkce radiofarmak), Rusreaktor (výroba reaktorů malého výkonu pro produkci radionuklidů) a také dvě centra vyrábějící radiofarmaka pro diagnostiku pomocí PET (pozitronové emisní tomografie) založená na velmi krátce žijících izotopech fluor 18, uhlík 11, dusík 13 a kyslík 15. Strategickým cílem společnosti je řízení a integrace výrobních podniků, aby mohl vzniknout plnohodnotný vnitřní trh s moderními přístroji s vysokou technologickou náročností, s radionuklidy pro jadernou medicínu a s průmyslovými přístroji vycházejícími z radiačních technologií. Součástí těchto cílů je i podpora těchto produktů na mezinárodním trhu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..