S tím, jak se posouvá projekt mezinárodního termojaderného reaktoru ITER, se 11. září seznámil Alexej Lichačov, generální ředitel ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, která patří k důležitým dodavatelům komponent. Na staveniště ve výzkumném ústavu Cadarache ve Francii byl pozván Bernardem Bigotem, generálním ředitelem mezinárodní organizace ITER.

jaderná energie - Projekt ITER se přesouvá do další fáze - Věda a jádro (staveniště ITERu 740) 1
Staveniště ITERu. (Zdroj: ITER)

Návštěva se uskutečnila u příležitosti toho, že je dokončována jedna fáze projektu a rozbíhá se další, mnohem intenzivnější. Práce probíhají nejen na staveništi, ale zejména u dodavatelských firem. První komponenty pro ITER od dodavatelů dorazily v roce 2014 a nyní byla dokončena montážní hala, kde budou dodaná zařízení sestavována a připravována na osazení na své místo. Komponenty z celého světa sem tak začnou přijíždět mnohem častěji.

Zkratka ITER znamená International Thermonuclear Experimental Reactor a cílem tohoto projektu je demonstrovat to, že je technicky možné pomocí termojaderné fúze produkovat energii pro mírové účely. Zařízení by mělo být podle plánu spuštěno v roce 2025 a podle vědeckých výpočtů má generovat desetkrát více energie, než do něj bude vkládáno na rozběhnutí fúzní reakce. „Ovládnutí energie termojaderné fúze lidstvu otevře obrovské vědecké a technologické perspektivy,“ uvádí k tomu Lichačov.

Aby mohl být projekt realizován, spojil se výzkum v oblasti termojaderné fúze ve všech zemích světa. Rusko je jednou z 35 zemí, které jsou do projektu ITER zapojeny. Kromě něj se účastní 29 zemí Evropské unie, Spojené státy, Indie, Japonsko, Čína a Jižní Korea. Každá ze zemí v rámci své účasti vyrobí a dodá určenou část komponent pro budoucí termojaderný reaktor, v případě ruských společností jde o 25 unikátních systémů, které nemají na světě obdoby. Do jejich vývoje a výroby je zapojeno 35 podniků a vědecko-výzkumných institucí.

Lichačov okomentoval roli ruských společností: „Rusko patří k tradičním zemím ve výzkumu termojaderné fúze a za desítky let, které se tomu věnuje, nahromadilo v této oblasti jedinečné zkušenosti, takže v realizaci projektu ITER má nezastupitelnou roli. Díky vývoji a výrobě komponent pro ITER získává ruský průmysl unikátní kompetence, vytváří nové produkty a rozšiřuje svůj potenciál o výsledky výzkumné práce, která byla nutná před samotnou výrobou komponent.“

jaderná energie - Projekt ITER se přesouvá do další fáze - Věda a jádro (místo kde bude stát termojaderný reaktor 1024) 2
Místo, kde bude stát termojaderný reaktor. (Zdroj: ITER)

Rusko pro projekt ITER dodává klíčové komponenty reaktoru a další zařízení s vysokou technologickou náročností. Supravodiče, gyrotrony (jakési gigantické mikrovlnné trouby), komponenty ochrany a diagnostiky – celkem více než 25 unikátních systémů bude dodáno ruskými firmami.

„Rusko vždy bylo a zůstává příkladným partnerem, který plní všechny své povinnosti v plném rozsahu a včas,“ uvedl Bigot.

Účast Ruska v projektu ITER představuje příležitost nahlédnout za dnešní technologický obzor a již dnes vybudovat výzkumnou a výrobní infrastrukturu pro budoucí projekty v oblasti termojaderné fúze.

Během své návštěvy Francie se Lichačov setkal také s předsedou francouzské organizace CEA (Commissariat à l’énergie atomique et aux énergies alternatives), Danielem Verwaerde. Společně s ním navštívil staveniště mezinárodního výzkumného reaktoru Jules Horowitz Reactor.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

1 Comment

    Velmi náročný projekt, který je řadou inovací neustále zpřesňován z řady zainteresovaných pracovišť. Základní investiční rozvaha nemohla se všemi doplňkovými změnami počítat, proto řízení stavby vyžaduje velké úsilí, aby odklon od původního záměru nebyl ekonomicky ohrožující. Rozhodující budou zkoušky funkčnosti provozu, nebo opak, což případně umožní směrovat nové způsoby fúzního výzkumu a vývoje. Dalším předpokladem dle mého pojetí mohou být lineární urychlovače pro zažehnutí fúze v pulzních kontinuálních energetických linkách s elmag. vedením plazmatu a jeho termickým využitím.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..