24.10.2021

Maďarské společnosti se budou na projektu výstavby dvou nových bloků maďarské jaderné elektrárny Paks podílet více než 40 procenty, oznámila projektová společnost MVM Paks II. Uvedla to na svém webu s odkazem na Alexeje Lichačova, generálního ředitele ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, která elektrárnu postaví.

jaderná energie - Podíl maďarských společností při výstavbě JE Paks II převýší 40 % - Nové bloky ve světě (JE Paks) 1
JE Paks. (Zdroj: MVM)

Podle prohlášení společnosti MVM Paks II, která bude vlastníkem budoucí elektrárny, se Lichačov a maďarský ministr zodpovědný za činnosti spojené s výstavbou JE Paks II János Süli setkali, aby projednali úkoly, které je nutné vyřešit tak, aby stavební práce mohly začít v lednu 2018.

Lichačov po schůzce sdělil novinářům, že není nic, co by bránilo tomu, aby práce skutečně v lednu začaly. Dále dodal, že podíl maďarských firem při výstavbě bude přesahovat 40 procent, a zdůraznil, že příprava a realizace všech prací bude probíhat transparentně.

V současnosti jsou v elektrárně Paks provozovány 4 bloky s reaktory ruského typu VVER-440 postavené v letech 1974-1987, které zabezpečují více než polovinu elektřiny vyrobené v Maďarsku. Elektrárna se podle mezinárodních hodnocení řadí k nejbezpečnějším a nejspolehlivějším na světě.

Koncem roku 2014 Rusko a Maďarsko podepsaly dokument o výstavbě dvojice nových bloků jaderné elektrárny Paks s reaktory VVER-1200, nejmodernějšími reaktory vyvinutými Rosatomem. Tyto reaktory splňují nejnovější, tzv. pofukušimské bezpečnostní normy. Rusko poskytuje Maďarsku mezivládní úvěr ve výši 10 miliard eur, který pokryje 80 procent nákladů na realizaci projektu.

K možnému podílu českých firem na výstavbě nových bloků v Česku uvádí Jan Zdebor, poradce generálního ředitele společnosti Škoda JS: „Lokalizace v Čechách by mohla být výrazně vyšší než v Maďarsku, protože české podniky v minulosti postavily podle projektu dodaného z Ruska všechny české a slovenské jaderné elektrárny, které jsou dnes v provozu. Dokonce i kompletní sestavy reaktorů maďarské elektrárny Paks byly vyrobeny v Plzni. České firmy rovněž naše jaderné elektrárny udržují a modernizují, takže mají dlouhodobé a rozsáhlé zkušenosti s reaktory typu VVER. Stále ještě dodávají i do zahraničních projektů výstavby nových jaderných bloků, většinou do projektů Rosatomu s reaktory typu VVER, takže zkušenosti zatím neztratily.“

Zdroj: MVM Paks II

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..