Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku popudil příznivce obnovitelných zdrojů. Na nedávné konferenci prohlásil, že výstavba nových bloků je levnější než zelené zdroje. Naopak britský expert vysvětloval, proč je naopak horší prosazovat jádro na úkor obnovitelných zdrojů. Co dále zaznělo u diskusního stolu?

jaderná energie - Peak.cz: Co se Česku vyplatí víc? Nové jaderné bloky, nebo obnovitelné zdroje? - Nové bloky v ČR (DSC0022 1024) 1
JE Dukovany, kde by měly vzniknout první nové jaderné bloky v Česku. (Zdroj: archiv)

Stavět nové jaderné zdroje, nebo ne? Toť otázka, která trápí nejen Česko. A nedávno se rozebírala i na debatě o budoucnosti jaderné energetiky pořádané v Praze Aliancí pro energetickou soběstačnost.

Přítomné příznivce obnovitelných zdrojů notně popudil vládní zmocněnec pro jádro Ján Štuller, podle něhož jsou náklady na nové jaderné zdroje nižší než na ty obnovitelné.

„Vysoké náklady na stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech odpovídají zhruba sumě, již Česko za pět let zaplatí za obnovitelné zdroje,“ prohlásil Ján Štuller.

Celý text najdete na webu Peak.cz.

O autorovi

admin

2 Comments

    Solární a větrná energie nemohou mít rozhodující podíl na výrobě elektrické energie v ČR. Tak dobré podnební a územní podmínky nemáme. Rozhodně bude prospěšné zajistit výstavbu jaderných bloků s reaktory gen. 3+. Vzhledem k vyvstalým strategickým situacím bude potřebné se zabývat i výstavbou malých jaderných reaktorů v koncentrovaných průmyslových oblastech.

    Bez jádra to nepůjde, obzvláště s nástupem (a vizemi) elektromobility, bo to nebude z čeho nabíjet

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..