Organizace World Nuclear Association (WNA) uvítala zahájení stavebních prací v lokalitě plánované jaderné elektrárny Akkuyu – po potvrzení Alexeyem Likhachovem, generálním ředitelem ruské státní jaderné korporace Rosatom. V rozhovoru pro novináře v minulém týdnu na 61. řádném zasedání generální konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii, které se konalo ve Vídni, Likhachov uvedl, že práce na projektu první turecké jaderné elektrárny jsou v plném proudu, informoval deník Daily Sabah.

jaderná energie - Organizace WNA vítá stavbu JE Akkuyu - Nové bloky ve světě (akkuyu schematic) 1
Vizualizace budoucí elektrárny (zdroj: Bellona.org)

Firma JSC Akkuyu NPP, ruská společnost odpovědná za tento projekt, získala v červnu licenci pro výrobu elektřiny s platností na 49 let od tureckého regulačního orgánu pro energetický trh (EPDK). Společnost získala v červnu 2015 předběžnou licenci, která jí umožnila zahájit investice a postupy pro povolení potřebná k tomuto projektu.

Likhachov dne 19. září sdělil, že Rosatom očekává, že v letošním roce obdrží stavební licenci pro jadernou elektrárnu Akkuyu, ale práce v této lokalitě již započaly. Dříve v tomto měsíci korporace Rosatom oznámila, že samotná výstavba elektrárny by mohla být zahájena počátkem března příštího roku.

Agneta Risingová, generální ředitelka organizace WNA, prohlásila: „Je skvělé vidět, že turecké ambice v oblasti jaderné energie jsou konečně zralé.“ Přitom poznamenala, že jaderná energie byla v této zemi plánována již několik desetiletí, avšak předchozí pokusy o realizaci projektů se ukázaly jako neúspěšné. Risingová doplnila: „Jaderná energie pomůže ekonomickému růstu v zemi a sníží závislost na dovozu zemního plynu.“

Projekt na výstavbu čtyř tlakovodních reaktorů VVER AES-2006 s instalovaným výkonem 1 200 MWe navržených společností Gidropress – v lokalitě Akkuyu v provincii Mersin na jihu Turecka – je financován Ruskem v rámci modelu postav-vlastni-provozuj (build-own-operate) v souladu s mezivládní dohodou, kterou Turecko a Rusko uzavřely v roce 2010. Očekává se, že elektrárna zahájí provoz dne 29. října 2023 – při stém výročí založení Turecké republiky.

Organizace WNA uvítala oznámení Likhachova a uvedla, že jde o „pozitivní znamení, že výstavba reaktorů bude zahájena v roce 2018 – přičemž uvede Turecko na cestu, aby se stalo dalším jaderným nováčkem, který bude po Spojených arabských emirátech a Bělorusku zavádět jadernou energii do svého energetického mixu“.

Nejnovějším jaderným nováčkem, který uvedl svoji první jadernou elektrárnu do provozu, se stal v roce 2011 Írán, předtím jím bylo Rumunsko, které první reaktor zprovoznilo v roce 1996. Nicméně stále více zemí, které se nově připojily, se plně zavázaly ke svým programům.

Mezi další nedávné pokroky patří plán Polska zahájit v roce 2018 proces výběru reaktorové technologie, zatímco v Saudské Arábii se očekává, že v příštím měsíci spustí proces výběrového řízení pro reaktor.

Risingová poznamenala, že v minulém roce bylo přidáno více než 9 GWe nových jaderných kapacit – což je největší roční nárůst za více než 25 let – a celosvětová jaderná výroba se tak zvýšila již čtvrtým rokem za sebou.

Dále doplnila: „Úroveň nové výstavy zůstává vysoká, ale tempo nové výstavby se musí urychlit – pokud chceme úspěšně vyvážit environmentální cíle s lidským rozvojem.“ Přitom odkázala na cíl vize Harmony v jaderném průmyslu, která vyžaduje přidání 1 000 GWe nových jaderných kapacit v letech 2016-2050.

„V současné době se rychle zvyšuje počet zemí, které chtějí vybudovat svoji první jadernou elektrárnu. Tyto země investují do diverzifikace a odolnosti svých energetických systémů. Jaderné elektrárny jsou spolehlivá zařízení, která dokážou být v provozu více než 90 % času, a to během každého ročního období a v každém podnebí,“ uvedla na závěr.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..