Odstávka čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Dukovany by měla skončit během tohoto týdne. Tento blok je mimo provoz od 12. května. Podle údajů, jež na webu zveřejnila skupina ČEZ, budou dodávky elektrické energie obnovovány zřejmě od pátku. Hlavní činnosti naplánované v termínu odstávky již byly provedeny nebo je technici právě dokončují. Aktuálně probíhají zkoušky, které je nutné provést před náběhem bloku, řekl dne 5. září ČTK tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

jaderná energie - Odstávka 4. bloku JE Dukovany by měla skončit během tohoto týdne - V Česku (JE Dukovany Zdroj archiv) 1
JE Dukovany (zdroj: archiv)

Dodávky elektřiny z dukovanské elektrárny jsou od 14. července poloviční, neboť v elektrárně podle plánu stojí dva ze čtyř bloků – mimo čtvrtého bloku i blok číslo tři. Odstávka třetího bloku by měla podle plánu trvat 107 dní. JE Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2 040 MW pokrývá 20 % celkové spotřeby elektrické energie v České republice.

U třetího a čtvrtého bloku JE Dukovany skupina ČEZ žádá Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o další povolení provozu. Desetiletá licence obou těchto bloků končí s letošním rokem. Během nynějších odstávek těchto bloků energetici provádějí spolu s výměnou části jaderného paliva za nové také řadu investičních akcí.

Souběh odstávek byl vyvolán potřebou modernizace systému kontroly a řízení centrální čerpací stanice těchto dvou bloků. U čtvrtého bloku rovněž odborníci koncem srpna tři dny testovali odolnost jeho hermetického boxu. Tyto zkoušky pevnosti a těsnosti ochranné obálky se uskutečnily po 20 letech provozu bloku, mluvčí sdělil, že prokázaly velmi dobrý stav.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..