Nově zveřejněná zpráva s názvem Fuel Report od organizace World Nuclear Association uvádí, že do roku 2035 by Spojené státy americké mohly ztratit 11 reaktorových bloků (referenční scénář), 30 bloků (nižší scénář) nebo ztratit dva a získat pět jaderných bloků (horní scénář). Michael Pacilio, generální ředitel společnosti Exelon Generation, sdělil, že země „nemůže splnit své cíle ohledně snižování uhlíkových emisí bez jaderné energie“.

jaderná energie - Oceňování jaderné energetiky v USA - Nové bloky ve světě (energy oldest nuclear power plants usa quad cities 37616 600x450) 1
JE Quad Cities (zdroj: safeenergy.org)

Následuje zkrácená verze rozhovoru Hot Seat Interview ředitele Pacilia na výročním sympoziu asociace v Londýně, které proběhlo v tomto měsíci:

Jen nedávno ve Spojených státech vydalo ministerstvo energetiky zprávu Staff Report ministra energetiky o trzích s elektřinou a spolehlivosti dodávek elektřiny. Parafrázuji: „Pokud jste přesvědčeni o významu snižování emisí skleníkových plynů, máte rádi jádro; pokud věříte v odolnost rozvodné sítě, máte rádi jádro; pokud věříte z hlediska národní bezpečnosti, že rozmanitost paliv je v Americe důležitá, máte rádi jádro; pokud se vám líbí stovky pracovních míst, které přináší, máte rádi jádro; pokud máte rádi daňový základ, jenž poskytuje, máte rádi jádro.“

Zdraví a bezpečnost voličů, kterým sloužíme, a také našich zaměstnanců je pro nás číslo jedna a mohu mluvit za své kolegy ze společnosti Exelon i z průmyslu, že provozní dokonalost je klíčová a že věříme, že musíme být zlatým standardem, a to nejen pro Spojené státy, ale i pro svět. Vždy musíme nastavit příklad. Jsem hrdý na to, že v posledních 20 letech fungovaly jaderné elektrárny společnosti Exelon Generation s průměrným výkonem přesahujícím 93 % instalované kapacity. V minulém roce jsme provozovali elektrárny na 94%. Nadále budeme moci přijímat do našich řad některé z nejjasnějších a nejlepších adeptů z našich univerzit. Takže povinností číslo jedna v naší firmě je zaměření se na bezproblémový provoz.

V loňském roce jsme měli 14 odstávek pro výměnu paliva, které průměrně trvaly 22,7 dne, a jsme na tento výsledek hrdí. Jedna z nich proběhla kvůli zvýšení výkonu v naší jaderné elektrárně Peach Bottom a jednalo se o odstávku na 31 dní. Pro optimalizaci nákladů se i nadále zaměřujeme na inovace. Náš generální ředitel jednou ročně sponzoruje sympozium o inovacích, kdy naplníme stadion Baltimore Ravens, kam přijde 2 500 zaměstnanců, a díváme se na různé způsoby, jak vykonávají svoji práci.

Musíte opravdu nastavit správnou kulturu jaderné bezpečnosti a ve společnosti Exelon a v rámci celého průmyslu máme velmi sebekritickou kulturu. Musíte mluvit o chybách, které uděláte, a když učiníte rozhodnutí, které nebylo přesně to nejlepší, musíte se z toho poučit a jít lepším způsobem kupředu.

Musíte také umožnit organizaci podstupovat určitá přiměřená rizika. Upřímně řečeno, chceme ze všeho vytěžit maximum, avšak podstupovat určitá rizika se může pouze v oblastech, které nesouvisejí s jadernou bezpečností, můžete v nich udělat malé rizikové investice, které nemusejí vyjít, a pak pokračovat s tím, že to byl dobrý nápad, ale nevyšel; v pořádku, pokračujme dál.

Máme několik států, včetně Illinois a New York, které zavádějí programy ZEC (zero-emission credits – kredity s nulovými emisemi), kde se provádí analýza dopadu, který mají jednotlivé zdroje elektřiny na uhlíkovou stopu těchto států. Programy kompenzují tyto zdroje elektřiny za hodnotu, kterou přinášejí, a to na základě sociálních nákladů na emise uhlíku. Konkurenti zpochybnili tyto politiky u soudu a také z legislativního hlediska, ale zatím jsme byli velmi úspěšní při dodržování zmíněných politik a existují i další státy, které se snaží ubírat stejnou cestou.

Nejsme si jisti, které státy mohou zavést program ZEC, ale s ministerstvem energetiky a úspěchem, který jsme měli v New Yorku a Illinois, máme pocit, že máme dobrou příležitost rozšiřovat možnosti programu. Navíc je zde aspekt odolnosti a aspekt národní bezpečnosti, který federální vláda uznává. Nejen správní úřad prezidenta Trumpa, ale také ministr energetiky Perry tento fakt uznal. Takže existují povzbudivé náznaky, že s námi ostatní budou spolupracovat a státy zavedou správné tržní síly, které kompenzují velké benefity, které tyto zdroje přinášejí do sítě. Jedná se především o odolnost sítě, stejně jako národní bezpečnost a diverzifikace paliv.

Amerika je velmi rozsáhlá i geograficky odlišná a od severu k jihu se velmi liší ohledně příležitostí a rizik spojených s počasím

Pro specifické atributy, které každý z těchto energetických zdrojů přináší, by mělo být určité místo na trhu, dnes tomu tak ale bohužel není. Příkladem může být jaderná elektrárna Quad Cities se dvěma bloky v lokalitě Mississippi River , která obsahuje dva varné reaktory s výkonem 910 MW. V loňském roce tato elektrárna fungovala s 95 % výrobním koeficientem. Jedná se o konkurenceschopnou elektrárnu starší generace, která zahájila provoz v 70. letech minulého století. Stát Iowa se nachází přímo vedle ní. Tisíce megawattů dotované větrné energie z Iowy proudí do velkého systému v uzlu RTO – přímo tam, kde se nachází JE Quad Cities, takže sráží dolů cenu elektřiny v lokalitě Quad Cities. Při horkých dnech jako například dne 20. září špičkové zatížení sítě vyžadovalo elektřinu z JE Quad Cities, která ale v dalších 17-18 hodinách toho dne nebyla potřebná, takže v tento čas ji operátor uzlu RTO dal negativní cenový signál.

Pokud skutečně věříme, že elektřina je komoditou, tak s ní musíme tak i zacházet. Takže to, co bychom rádi viděli, je to, že pokud je JE Quad Cities potřebná z hlediska rozmanitosti paliv, národní bezpečnosti, odolnosti a kvůli nízkým emisím uhlíku, pak by za to měla být kompenzována i mimo svůj provoz. Takže operátor nebude platit elektrárnu pouze za těch pět hodin, kdy dodává potřebnou elektřinu do sítě, ale bude platit za privilegium, že ta elektrárna je dostupná po celý den. To je bohužel jediná možnost v realitě současného energetického trhu ve Spojených státech.

Číslo jedna je umožnit státům, neboť jsou všechny odlišné, aby pracovali na vlastním programu ZEC s cílem stanovit cenové strategie, které stanoví cenu za sociální náklady za emise uhlíku. Kromě toho umožnit tvůrcům politik, aby zavedli programy, jež poskytují energetickým zdrojům hodnotu za ostatní atributy, které přinášejí pro odolnost sítě a diverzifikaci paliv. V ideálním případě by toto podpořil i Bílý dům a státní regulátoři. Tuto tržní reformu musíme udělat také z toho hlediska, že současná flotila jaderných reaktorů umožní vstup reaktorů generace IV na budoucí energetický trh USA. Nemůžeme splnit naše cíle ve snižování uhlíkových emisí bez jaderné energie a myslím, že je to dobře známo.

Musíme poskytnout správné podmínky pro nové technologie a začínající firmy, a musíme jako první dokázat tyto technologie posunout vpřed. Diskuze o reaktorech generace IV má z legislativního hlediska mnoho podpory. Před tím ale musíme zavést tržní reformy, abychom udrželi současnou jadernou flotilu v provozu.

V současné době máme dvě elektrárny, které mají být uzavřeny v roce 2019 – JE Oyster Creek, což je jednobloková elektrárna s přibližným výkonem 600 MW, která se nachází na pobřeží Atlantiku v New Jersey. Jedná se o nejstarší provozovanou elektrárnu ve Spojených státech. Tuto elektrárnu uzavřeme na konci roku 2019. Dále trvale odstavíme jadernou elektrárnu Three Mile Island, pokud se nám nepodaří dosáhnout některé z těchto reforem trhu. V současné době na tomto problému pracuje celý průmysl.

V zimě roku 2014 jsme čelili polárním podmínkám, které zasáhly Kanadu a severní část Spojených států. Při studeném počasí naše hromady uhlí zamrzl, což způsobilo, že naše zásoby plynu a plynárenská infrastruktura odváděly většinu svého plynu do vytápění obytných domů, což bylo prioritní. Takže mnoho plynových elektráren nemohlo produkovat elektřinu a uhelná produkce byla výrazně narušena. Jaderná energie v této době velmi pomohla. Naše jaderná flotila byla v v provozu při kapacitním faktoru 95 %. To prokazuje odolnost jaderné energetiky bez ohledu na to, jaké je počasí.

Nedávno udeřil hurikán Harvey v Texasu, při kterém byl naštěstí distribuční systém dostatečně odolný a vydržel, takže zde bylo dostatek elektrických vedení k zásobování elektřinou. Avšak největší distributor zemního plynu v Texasu, který zajišťuje dodávky plynu v jižním Texasu, byl vystaven nepříznivým přírodním podmínkám a nemohl tak doručit plyn pro mnoho plynových elektráren v této lokalitě. Nemohli jsme dodávat elektřinu ani z větrných elektráren kvůli hurikánu. Jaderná energetika opět zachránila situaci. To je jen pár příkladů toho, co přináší jaderná energie.

Když jsem zmínil jadernou elektrárnu Quad Cities a rozmanitost paliv – musíte zvážit, jestli chcete bezemisní výhody, které jaderná energie přináší. Dnes bychom ji mohli nahradit elektrárnou na kombinovanou výrobu poháněnou zemním plynem. Právě jsme postavili dvě takovéto elektrárny v Texasu – jednu přímo vedle města Houston a druhou vedle Dallasu. Nejmodernější technologie GE. Jedná se o stroje o výkonu 1 100 MW. Nejsou poháněny uhlím, takže jsou šetrné k životnímu prostředí a mohou pracovat při obdobích sucha. Nicméně nepomohou v rozmanitosti paliv, ani při snaze snížit uhlíkovou stopu. Takže právě strategie „all-of-the-above“ je to, co ve Spojených státech potřebujeme.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..