Česko bude muset v následujících desetiletích postupně utlumit provoz většiny svých klasických elektráren, a i když význam obnovitelných zdrojů poroste, samotné tento výpadek nemohou nahradit. Rozhodnutí o způsobu financování a výstavbě nového jaderného zdroje je proto stále aktuálnější, říká předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš. Vláda nyní mimo jiné i proto uvažuje o rozsáhlé transformaci Skupiny ČEZ, v jejímž průběhu by získala plnou kontrolu nad strategickými energetickými aktivy – uhlím a jádrem.

V jakém stadiu jsou nyní přípravy výstavby nového jaderného zdroje?
Již loni jsme zahájili proces EIA pro lokalitu v Dukovanech, který je stále v běhu. Pro Temelín jsme již kladné stanovisko posouzení vlivu stavby jaderného zdroje na životní prostředí získali. Experti Stálého výboru pro jadernou energetiku rozpracovávají varianty financování nové výstavby, které si před prázdninami stanovil jako preferované.
Je výstavba nového jaderného zdroje skutečně nezbytná?
Spotřeba elektřiny v Česku loni dosáhla téměř 61 terawatthodin, což je nové historické maximum. Meziroční růst dosáhl téměř tří procent a jen část tohoto čísla lze přičíst nezvykle chladné zimě. Tento údaj především potvrzuje dobrou kondici české ekonomiky. Rostoucí hospodářství a větší využití elektřiny v dalších sektorech, jako je elektromobilita, by přitom měly spotřebu elektřiny táhnout vzhůru i nadále.
Zaměstnanci ČEZ neustále připojují nové průmyslové areály a posilují rozvodnou síť pro vyšší zatížení. Předpokládám proto, že letos rekord ve spotřebě elektřiny překonáme. Aby energetika toto tempo růstu dokázala udržet, potřebuje stabilní dodávky elektřiny. V následujících desetiletích nás přitom čeká postupný útlum výroby elektřiny z uhlí. Zároveň myslím, že nejpozději po roce 2035 skončí životnost jednotlivých bloků jaderné elektrárny Dukovany. Tento výkon bude třeba nahradit.
Celý rozhovor, který vyšel původně v Právu, najdete na webu Novinky.cz.