Společnosti South Carolina Electric & Gas (SCE&G) a Santee Cooper prodaly podniku Citibank NA platby za vypořádání, které má firma Toshiba uhradit v rámci svých záručních povinností pro projekt výstavby jaderné elektrárny VC Summer. Prodej v hodnotě 1,8 miliardy dolarů zahrnuje veškeré platby po říjnu letošního roku.

jaderná energie - Majitelé projektu JE VC Summer zpeněžili záruku firmy Toshiba - Nové bloky ve světě (VC Summer May 26 2017 IMG 0318 smX) 1
Staveniště JE VC Summer (zdroj: The State)

Firma Toshiba souhlasila v červenci s tím, že zaplatí maximálně 2,168 miliardy dolarů dceřiné společnosti firmy Scana – společnosti SCE&G a firmě Santee Cooper v rámci své povinnosti mateřské záruky, která byla zavedena v roce 2008, kdy byla podepsána inženýrská, pořizovací a stavební smlouva (EPC) pro dva bloky AP1000 s firmou Westinghouse. Firma Westinghouse požádala v březnu letošního roku o bankrot podle kapitoly 11 zákona o bankrotech, společnosti SCE&G a Santee Cooper se následně rozhodly upustit od projektu.

Podíl společnosti SCE&G na platbě od podniku Citibank činí přibližně 1,016 miliardy dolarů, což odpovídá jejímu spoluvlastnickému podílu o velikosti 55 % na projektu JE Summer, zatímco společnost Santee Cooper obdrží 831,2 milionů dolarů za svůj 45% podíl. Prodej zahrnuje pohledávky obou společností v bankrotu firmy Westinghouse, což podniku Citibank umožnilo uplatnit takovéto nároky vůči firmě Westinghouse.

Prodejní cena 1,847 miliardy dolarů činí 91,5 % z celkové výše vypořádání, které se má uskutečnit během příštích pěti let, přičemž nezahrnuje první plánovanou platbu ve výši 150 milionů dolarů, která je splatná v říjnu. Včetně říjnové splátky obě společnosti obdrží asi 92 % z celkové částky vypořádání, které činí 2,168 miliardy dolarů a je splatné podle dohody o vypořádání záruk. Prodej plateb zmírňuje riziko pro podniky ohledně inkasování budoucích plateb, což jim umožní okamžitý přístup k fondům.

Společnost Santee Cooper uvedla, že obdržela 13 počátečních nabídek na záruční platby od pěti makléřů a osmi firem pro správu investic, z nichž se dále zabývala 5 nejsilnějšími. Podnik Citibank předložil nejvyšší číselnou nabídku, prohlásila společnost. Leighton Lord, předseda správní rady společnosti Santee Cooper, sdělil: „Tento krok zmírňuje riziko podstoupené společností Santee Cooper i našimi zákazníky a umožňuje jednorázovou platbu namísto řady plateb během pěti let.“

Předseda a generální ředitel společnosti Scana Kevin Marsh řekl, že zpeněžování záruky je zásadní pro zmírnění rizik spojených s přijímáním plateb od firmy Toshiba.

„Zúčtovací období firmy Toshiba, jako mateřské společnosti firmy Westinghouse, jsou splatné kvůli selhání firmy Westinghouse v plnění jejího závazku s fixní cenou na našem novém jaderném projektu. Tato transakce nám umožňuje zajistit, že tyto platby nepodléhají dalšímu úvěrovému riziku. Jak jsme důsledně informovali, společnost SCE&G má v úmyslu využít čistou hodnotu těchto plateb za účelem snížení nákladů za upuštění od projektu pro zákazníky,“ poznamenal.

Celkem čtyři bloky AP1000 – dva v JE VC Summer v Jižní Karolíně a dva v jaderné elektrárně Vogtle v Georgii – byly ve výstavbě v USA předtím, než firma Westinghouse požádala o bankrot. Výstavba druhého bloku JE Summer a třetího bloku JE Vogtle započala v březnu roku 2013, práce na třetím bloku JE Summer a čtvrtém bloku JE Vogtle byly zahájeny v listopadu téhož roku. Spoluvlastníci projektu jaderné elektrárny Vogtle, který vede společnost Georgia Power, v srpnu podali s komisí Georgia Public Service Commission doporučení, aby byla výstavba nových bloků dokončena, a to jako neekonomičtější varianta pro zákazníky. Podnik Bechtel nyní řídí každodenní úsilí při výstavbě v lokalitě JE Vogtle pod vedením společnosti Southern Nuclear Operating Company.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..