Generální ředitel korporace Rosatom Alexey Likhachov vysvětlil „dlouhodobý program“ ruské státní jaderné korporace na 61. řádném zasedání generální konference agentury MAAE, které se konalo minulý týden ve Vídni. Během této události korporace Rosatom podepsala řadu dohod s jejími mezinárodními partnery.

jaderná energie - Korporace Rosatom nastínila budoucnost jaderné energie na konferenci agentury MAAE - Ve světě (8be8379133755f387467be98e3e21097 agency logo nuclear energy) 1
Logo MAAE (zdroj: Pinterest)

Ve svém projevu na konferenci dne 18. září Likhachov prohlásil: „Jsme si jisti, že rozvoj jaderné energetiky je dnes neoddělitelně spojen s rychlými reaktory a s uzavřením jaderného palivového cyklu. V současnosti je Rusko na vedoucí pozici v této oblasti.“

Odkazoval na projekt MBIR – rychlý sodíkem chlazený víceúčelový výzkumný reaktor, který se staví ve výzkumném institutu Research Institute of Atomic Reactors (NIIAR) ve městě Dmitrovgrad, jenž se nachází v ruském regionu Uljanovsk. Dále zmínil projekt „Proryv“ neboli Průlom, který je zaměřen na uzavření jaderného palivového cyklu, což významně sníží produkci radioaktivního odpadu z jaderné energetiky.

Výzvy

Likhachov sdělil, že globální jaderný průmysl čelí dvěma strategickým výzvám.

„První je energetická chudoba a celosvětová nerovnost v přístupu k elektřině. Druhou je hrozba nezvratného zničení ekosystému na celém světě. Na tyto dvě výzvy lze reagovat pouze růstem a současnou změnou struktury světového energetického mixu.“ Snížení používání uhlovodíků „je naší zodpovědností vůči našim potomkům“, doplnil.

„Pokud by kapacita stávajících jaderných elektráren – 329 GWe – byla zajištěna energetickými zdroji využívajícími uhlí a zemní plyn, každoročně by se do ovzduší uvolňovaly asi 2 miliardy tun oxidu uhličitého. Všechny lesy na planetě každý rok absorbují 2,5 miliardy tun oxidu uhličitého. Jinými slovy je jaderná energie přibližně úměrná „ekologické kapacitě“ všech lesů na planetě,“ prohlásil.

„Každý si uvědomuje, že budoucnost patří zelené energii. Solární, větrná, vodní a jaderná energie – zatímco se navzájem doplňují a posilují – musejí tvořit zelený čtverec, jenž bude základem světového mixu bez uhlíkových emisí. Agentura MAAE předpovídá, že do roku 2050 by celkový podíl čisté výroby elektřiny ve světovém energetickém mixu měl být vyšší než 80 %. Respektive by se měla instalovaná kapacita jaderných elektráren zvýšit až na 930 GWe. To znamená, že vzhledem k nahrazování jaderných elektráren, které budou trvale odstaveny, musíme uvést do provozu více než 20 GWe nových jaderných kapacit ročně už v příštích deseti letech. Je to velice ambiciózní, avšak uskutečnitelná úloha. Její řešení bude v první řadě záviset na nás – na zemích, které se rozhodly využívat jadernou energii,“ uvedl.

Nízkouhlíkové zdroje elektřiny nejsou konkurenti, zdůraznil, protože jsou všechny součástí řešení klimatických změn. „Potřebujeme však novou úroveň spolupráce v globální jaderné společnosti,“ poznamenal.

„První oblastí spolupráce je jednoduše filozofie agentury MAAE ohledně jaderné bezpečnosti. Podporujeme sekretariát s posílením požadavků v této oblasti. Jsme připraveni podpořit tuto práci s našimi kompetencemi a zdroji,“ vysvětlil.

„Druhou oblastí je změna reputace jaderné energetiky. Respektujeme volbu každé země, zda bude rozvíjet jadernou energii či nikoliv, ale je důležité tuto volbu opřít spíše o vědecké poznatky než o strach. Potřebujeme přesvědčit společnost, vlády a vědecké i odborné komunity, že jaderná energie je čistá, bezpečná a ekonomicky atraktivní,“ dodal.

Jak v Rusku, tak v zemích, kde se budují jaderné elektrárny, pracuje korporace Rosatom „systematicky“ tak, aby zvýšila veřejné přijetí jaderné energie.

„Máme v tomto dobré zkušenosti. A jsme připraveni tyto zkušenosti sdílet. Domníváme se, že tato opatření by se měla odrážet v souvisejících rezolucích dnešní generální konference. Tento přístup by měl být ustanoven v závěrečném dokumentu nadcházející ministerské konference agentury MAAE v Abú Zabí,“ prohlásil.

„Před čtyřmi lety jsme na ministerské konferenci v Petrohradě konstatovali, že pro mnoho zemí byla jaderná energie otestovanou, čistou, bezpečnou a ekonomicky atraktivní technologií. Nyní musíme podniknout další krok: přejít z pochopení veřejného přijetí jádra k formování požadavků ze strany společnosti. V blízké budoucnosti Ruská federace předloží své návrhy v tomto ohledu. Světový jaderný průmysl může a musí využít svůj potenciál v technologickém vedení a stát se jedním z klíčových účastníků čtvrté průmyslové revoluce,“ dodal.

Dohody

Během konference podepsaly korporace Rosatom a agentura MAAE „praktická opatření“ týkající se spolupráce při modernizaci uranových zařízení ve Střední Asii. Dokument podepsali Nikolay Spassky, zástupce generálního ředitele korporace Rosatom, a Juan Carlos Lentijo, zástupce generálního ředitele agentury MAAE a vedoucí oddělení pro jadernou bezpečnost této agentury.

Cílem praktických opatření je zvýšit „účinnost interakce“ mezi Rosatomem a agenturou MAAE, uvedla ruská korporace, při modernizaci bývalých uranových výrobních zařízení v Tádžikistánu a Kyrgyzské republice. Tento dokument zejména stanoví společné přezkoumání inženýrských řešení používaných při modernizaci takovýchto zařízení, výsledků výzkumů a opatření pro plánování budoucích činností, stejně jako i společné vypracování strategií účasti na vícestranných projektech.

Likhachov a Kanat Bozumbaev, ministr energetiky Kazachstánu, dne 20. září podepsali během generální konference dva dokumenty ohledně spolupráce v oblasti jaderné energie.

První je protokol k dohodě o spolupráci při recyklaci jaderné munice, kterou Kazachstán a Rusko podepsaly v lednu roku 1995. Korporace Rosatom uvedla, že protokol „dokumentuje úspěšné dokončení největšího projektu odzbrojení v lidských dějinách“. Výsledkem je, že přibližně 500 tun vojenského uranu extrahovaného z jaderné munice, která byla uložena v Rusku a Kazachstánu, bylo převedeno z obranné do civilní kategorie, doplnila korporace.

Druhým dokumentem je dohoda o spolupráci při výzkumu a vývoji v oblasti jaderné energie.

Korporace Rosatom během generální konference také podepsala mezivládní dohodu o spolupráci při mírovém využívání jaderné energie s Kambodžou. Dokument podepsali opět Spassky a Tekreth Samrach, státní tajemník a místopředseda kambodžské národní rady National Council for Sustainable Development of Cambodia.

Dohoda vytváří právní základ pro další rozvoj bilaterální spolupráce mezi Ruskem a Kambodžou v oblasti jaderného vzdělávání a odborné přípravy, základního a aplikovaného výzkumu a využívání ozařovacích technologií ve výrobě, lékařství, zemědělství a ochraně životního prostředí. Obě země v květnu loňského roku podepsaly memorandum o zřízení informačního centra pro jadernou energii v Kambodži a o zřízení společné pracovní skupiny pro mírové využívání jaderné energie.

Dále korporace Rosatom oznámila uzavření smlouvy s bolivijskou agenturou Bolivian Nuclear Energy Agency (ABEN) ohledně výstavby jaderného výzkumného a technologického centra v druhém největším bolivijském městě El Alto. Kontrakt podepsali Vyacheslav Galushkov, generální ředitel institutu JSC State Specialised Design Institute – dceřiného podniku korporace Rosatom, a Hortensia Jiménez Rivera, generální ředitelka agentury ABEN.

Centrum bude obsahovat výzkumný vodou chlazený reaktor s nominálním výkonem 200 kW a víceúčelovou experimentální gama-instalaci, stejně jako cyklotron a radiofarmakologický komplex, inženýrská zařízení a různé laboratoře. Investice do projektu přesáhnou 300 milionů dolarů. Centrum umožní širokou aplikaci radiačních technologií v zemědělství, medicíně, průmyslu a dalších důležitých oblastech, uvedla korporace Rosatom. Uvedení prvních zařízení v centru do provozu je naplánováno na rok 2019.

Lokalita El Alto vybraná pro toto centrum bude v nejvyšší nadmořské výšce (4 100 metrů nad mořem), kde byla kdy používána jaderná energetika.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..