Korejský výzkumný institut Korea Atomic Energy Research Institute (KAERI) uzavřel smlouvy s několika domácími společnostmi ohledně vývoje technologií pro likvidaci prvního bloku jaderné elektrárny Kori, který byl trvale odstaven letos v červenci. Jedná se o první jihokorejský reaktor, který vstoupil do fáze vyřazování z provozu.

jaderná energie - Korea vyvíjí expertizy pro likvidaci prvního bloku JE Kori - Ve světě (Kori 1 decommissioning technology contracts 460 KAERI) 1
Zástupci společností, které podepsaly s insitutem KAERI smlouvu (zdroj: WNN)

Institut KAERI dne 4. září oznámil, že uzavřel smlouvy se společnostmi Kepco Plant Service & Engineering a Doosan – mimo jiných – s cílem vyvinout technologie pro demontáž zařízení a vybavení, stejně jako technologii pro měření kontaminace půdy. Společnosti budou také vyvíjet technologie pro simulaci demontáže elektrárny, chemické dekontaminace a procesů likvidace odpadu.

Institut KAERI uvedl, že již zajistil 27 technologií z celkového počtu 38, které byly identifikovány pro úplnou likvidaci prvního bloku JE Kori. Zbývajících 11 technologií je již ve fázi laboratorního ověřování a institut má za cíl získat potřebné expertizy do roku 2021.

První blok jaderné elektrárny Kori poblíž města Pusan zahájil komerční provoz v roce 1978. Společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) v srpnu roku 2015 oznámila, že stáhla svoji žádost o prodloužení provozní licence pro tento blok. V červnu loňského roku společnost požádala o vyřazení reaktoru z provozu. Trvalé odstavení prvního bloku JE Kori bylo schváleno komisí Nuclear Safety and Security Commission (NSSC) na začátku měsíce června. Tlakovodní reaktor s instalovaným výkonem 576 MWe byl trvale odstaven dne 18. června. Společnost KHNP předloží plán pro likvidaci tohoto bloku do pěti let.

Po odstavení prvního bloku jaderné elektrárny Kori má Jižní Korea 24 reaktorů v provozu s kombinovanou výrobní kapacitou 22 505 MWe. Společně tyto reaktory poskytují přibližně třetinu elektrické energie v zemi.

Názor veřejnosti

Dne 19. června nový jihokorejský prezident Moon Jae-in využil ceremonii při příležitosti uzavření prvního bloku JE Kori, aby sdělil, že plány pro nové reaktory budou zrušeny a provozní doby stávajících bloků nebudou prodlužovány nad rámec jejich projektové životnosti. Moon vyjádřil obavy ohledně bezpečnosti jaderných elektráren kvůli zemětřesením, která označil jako jeden z důvodů pro politiku postupného ukončení využívání jaderné energie.

U pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Shin Kori – pro něž byla stavební povolení schválena komisí NSSC v červnu minulého roku – Moon uvedl, že dosáhne co nejdříve „společenské dohody“ ohledně toho, zda bude jejich výstavba pokračovat. Tyto bloky byly dokončeny téměř z 30 % předtím, než byla v červenci pozastavena jejich stavba. Prezident Moon prohlásil, že náklady na výstavbu bloků, jejich bezpečnost a náklady na případnou náhradu škod budou vzaty v úvahu. Vládou pověřená komise se dotazuje veřejnosti ohledně dalšího využívání jaderné energie v zemi.

Průzkum provedený společností Gallup Korea naznačuje rostoucí podporu veřejnosti pro pokračující výstavbu pátého a šestého bloku JE Shin Kori, informoval dne 4. září zpravodaj Korea Herald. Studie zveřejněná dne 1. září ukazuje, že 42 % z dotazovaných 1 003 lidí souhlasí s dostavbou obou bloků, zatímco 38 % je proti. V průzkumech uskutečněných v červenci a srpnu byla podpora 37 %, respektive 40 %, zatímco opozice byla 41% v červenci a 42% v srpnu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..