Představa, že obnovitelná energie je levnější než energie jaderná je pouze „napůl pravda“, uvedl Kirill Komarov, první zástupce generálního ředitele korporace Rosatom, v televizním rozhovoru s Ianem Kingem, obchodním moderátorem zpravodaje Sky News. „Pokud kombinujete všechny prvky, které potřebujete pro připojení k rozvodné síti pro obnovitelné zdroje, musíte zaplatit dodatečně za některá záložní zařízení. Pokud zkombinujete všechna tato zařízení, uvidíte, že jaderná energie je stále minimálně dvakrát levnější než větrná energie a minimálně třikrát levnější než energie solární,“ prohlásil Komarov.

jaderná energie - Komarov vysvětlil roli jádra v energetickém mixu - Ve světě (kirill komarov) 1
Kirill Komarov (zdroj: EurActiv)

Samotná ruská státní jaderná korporace investuje do rozvoje větrné energie a „to je důvod, proč jsem v tomto kvalifikovaným odborníkem a vidím, že investice do jaderné energetiky jsou zajímavější, neboť jsou stále levnější“.

Společnost má objednávky v hodnotě 133 miliard dolarů v příštím desetiletí, a to bez započtení zakázek na domácím trhu. Na otázku proč je korporace Rosatom úspěšná, Komarov odpověděl, že jeho hlavní výhodou je skutečnost, že pokrývá celý jaderný palivový cyklus.

„Máme vše k dispozici v jediné společnosti, počínaje těžbou uranu až po vyřazování jaderných elektráren z provozu, a upřímně řečeno, pokud chceme realizovat projekt, ani nepotřebujeme partnery. Spolupracujeme s partnery v různých zemích, ale máme všechny zdroje rovněž interně.“

Dále prohlásil: „Zadruhé, velmi důležitým bodem je to, že co děláme v zahraničí, není první svého druhu. Nejprve vyzkoušíme a zrealizujeme všechny nové projekty, všechny nové designy, všechna nová technická řešení v naší zemi, až teprve poté jdeme do zahraničí, neboť tam je práce rozhodně mnohem obtížnější než práce doma.“

Komarov zdůraznil, že jaderná elektrárna je bezpečná, spolehlivá a může být provozována minimálně po dobu 60 let.

„Proto se domnívám, že [jaderná energie] může být stále velmi významnou součástí energetické rovnováhy každé země, zejména s ohledem na cíl dekarbonizace, kterého nelze bez jádra realně dosáhnout,“ řekl.

Na otázku ohledně tvrzení o „vazbách společnosti na Kreml“ uvedl, že takovéto spekulace jsou běžné pro jakýkoliv státem provozovaný podnik v kterékoliv zemi.

„To není důvod,“ sdělil. „My máme úspěch, protože zákazníkovi poskytujeme spolehlivé řešení, s referencemi a levně.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..