Jaderná elektrárna Temelín disponuje sedmi novými bezpečnostními rámy. Tyto rámy jsou citlivější a nově dokážou určit přímo část těla, ve které se nachází kovový předmět. Temelínská elektrárna zmodernizuje i kontrolu výbušnin a narkotik. Investice do rámů činí 5 milionů korun. ČTK tuto informaci sdělil dne 29. září tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták. Rámové detektory obměnila skupina ČEZ kompletně jak v Temelíně, tak v Dukovanech na Vysočině.

jaderná energie - JE Temelín má nové bezpečnostní rámy, zlepší i kontrolu výbušnin - V Česku (JE Temelín zdroj byznys.ihned .cz) 1
JE Temelín (zdroj: byznys.ihned.cz)

Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika skupiny ČEZ, prohlásil: „Opatření reflektují bezpečnostní situaci v Evropě. K dalším krokům bude patřit vymezení nejdůležitějších míst elektrárny, kde posílíme bezpečnost.“ Díky novým rámům získá ochranka více informací, kontrola přitom trvá stejně dlouho – do deseti vteřin.

Prostřednictvím nového rentgenu elektrárna posílila i kontrolu obuvi. Mluvčí vysvětlil: „Je to ale až třetí krok, kterému předchází kontrola celotělovým rámem a ručním detektorem kovů. Vedle kovových předmětů je ochranka vybavena zařízením na kontrolu výbušnin a narkotik. I tady plánujeme modernizaci.“

Přes bezpečnostní rámy denně projdou stovky lidí. Stačí drobný kovový předmět a rám na pracovníka upozorní jak zvukovým, tak světelným signálem. Následuje kontrola ručním detektorem – procedura je stejná jako na letištích. Rámy zachytí i šrouby v noze nebo kovové kyčle, i proto mají tito zaměstnanci speciální kartu. Ostatní lidé, jež mají kovové implantáty a vstupují do elektrárny jednorázově, musejí ochrance předložit lékařské potvrzení.

JE Temelín je od loňských březnových útoků v Bruselu ve zvýšeném bezpečnostním stupni číslo jedna. Ten se vyhlašuje, pokud se zhorší bezpečnostní situace v zahraničí, a to zejména v rámci EU. V Temelíně se při tomto stupni zvyšuje monitoring okolí elektrárny. Nejvyšší stupeň má číslo tři, při něm probíhá zákaz vstupu lidí s doprovodem a střežený prostor jaderných elektráren se uzavírá.

Jaderná elektrárna Temelín je největším výrobcem elektřiny v České republice, její produkce pokrývá 20 % domácí spotřeby. První elektrickou energii vyrobila tato elektrárna v prosinci roku 2000. Vloni vyrobila celkem 12,1 TWh elektřiny, což je téměř o 2 TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci zapříčinily odstávky.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

jaderná energie - JE Palisades bude v provozu do roku 2022 - V Česku (Palisades Palisades Power 460) 2
Předcházející článek

Pohled do budoucnosti JEA.
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..