Společnost Entergy Corporation změnila své rozhodnutí z prosince roku 2016 ohledně uzavření jaderné elektrárny Palisades v roce 2018, oznámila tato firma dne 28. září. Michiganská elektrárna bude nyní v provozu na základě stávající smlouvy o koupi elektřiny (power purchase agreement – PPA) s firmou Consumers Energy až do jara roku 2022.

jaderná energie - JE Palisades bude v provozu do roku 2022 - Ve světě (Palisades Palisades Power 460) 1
JE Palisades (zdroj: WNN)

Dřívější rozhodnutí o uzavření této jednoblokové elektrárny, která obsahuje tlakovodní reaktor s instalovaným výkonem 798 MWe, bylo spojeno s předčasným ukončením smlouvy PPA, která měla vypršet v roce 2022. Jak rozhodnutí ohledně uzavření JE Palisades, tak ukončení smlouvy PPA byly předmětem regulačních schválení.

Komise Michigan Public Service Commission dne 22. září schválila žádost firmy  Consumers Energy o předčasné ukončení smlouvy PPA, ale přiznala jí pro obnovu částku ve výši pouze 136,6 milionu dolarů z celkové sumy 172 milionů dolarů, již požadovala za vykupování. Viceprezident JE Palisades Charlie Arnone uvedl, že obě strany souhlasily s ukončením transakce výkupu s ohledem na rozhodnutí komise.

„Velmi oceňujeme pokračující trpělivost našich zaměstnanců a místní komunity v jihozápadním Michiganu během tohoto regulačního procesu a budeme se i nadále soustřeďovat na bezpečný a spolehlivý provoz elektrárny,“ prohlásil Arnone. Dále doplnil, že společnost Entergy bude pokračovat v „realizaci všech potřebných investic a udržování odpovídajícího personálního obsazení“ v elektrárně v souladu s licenčními normami.

Jaderná elektrárna Palisades byla postavena firmou Consumers Energy a k rozvodné síti byla připojena v prosinci roku 1971. Společnost Entergy zakoupila tuto elektrárnu v roce 2007 za celkovou částku 380 milionů dolarů – 242 milionů dolarů bylo určeno za samotnou elektrárnu, 83 milionů dolarů za zásoby jaderného paliva a 55 milionů dolarů za jiná aktiva, jako jsou náhradní díly. Současně vstoupila do smlouvy PPA a zavázala se prodávat výstup elektrárny zpět firmě Consumers Energy, a to do dubna roku 2022, tj. po období 15 let.

Do prosince roku 2016 se obě společnosti rozhodly, že zbývající náklady smlouvy PPA ohledně JE Palisades byly vyšší než předpokládané náklady na nákup energie z trhu. To vedlo k jejich souhlasu s ukončením smlouvy PPA v roce 2018 – s tím, že firma Consumers Energy kompenzuje společnosti Entergy předčasné ukončené této smlouvy. Po ukončení smlouvy by společnost Entergy trvale odstavila JE Palisades v říjnu roku 2018. V té době společnost Entergy odhadla, že uzavření této její elektrárny by jí ve výsledku ušetřilo částku 344 milionů dolarů za období 2018-2022.

Výrobní portfolio společnosti Entergy zahrnuje deset jaderných bloků v sedmi státech. Společnost se zavázala ke strategii ukončení obchodování s jadernou energií, v níž krátkodobá povaha neregulovatelných trhů s elektřinou spolu s konkurencí levného zemního plynu a federálně dotovaných větrných elektráren zanechaly některé jinak dobře fungující americké jaderné elektrárny v riziku předčasného uzavření z ekonomických důvodů.

Jaderná elektrárna Palisades má v současné době provozní licenci platnou do roku 2031 a je nejmenší ze tří provozovaných jaderných elektráren v Michiganu. Dalšími jsou dvoubloková jaderná elektrárna DC Cook, již vlastní a provozuje společnost American Electric Power, a jednobloková JE Fermi 2, kterou vlastní podnik DTE Energy a provozuje ji firma Detroit Edison.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..