Japonsko a Rusko podepsaly memorandum o výměně informací ohledně fyzikálních experimentů reaktorů pro transmutaci minoritních aktinoidů za účelem zpracování a nakládání s radioaktivním odpadem. Dokument byl podepsán dne 6. září v ruském Vladivostoku během fóra Eastern Economic Forum generálním ředitelem korporace Rosatom – Alexeyem Likhachovem, a prezidentem organizace Japan Atomic Energy Agency (JAEA) – Toshio Kodamem.

jaderná energie - Japonsko a Rusko spojují síly v oblasti nakládání s odpadem - Ve světě (Rosatom JAEA September 2017 460 Rosatom) 1
Podpis memoranda (zdroj: WNN)

Korporace Rosatom dne 8. září uvedla, že obě strany budou spolupracovat na podpoře inovačních energetických technologií v oblasti nakládání s radioaktivním odpadem.

„Vědecká střediska v Rusku a Japonsku, která mají dlouhodobě úspěšnou historii výzkumu a experimentálních prací v oblasti nakládání s radioaktivním odpadem, mají zájem spojit svá úsilí v tomto směru, což je důležité pro lidskou i environmentální bezpečnost,“ prohlásila korporace Rosatom.

Technologie pro transmutaci minoritních aktinoidů obsažených v radioaktivním odpadu – prostřednictvím spalování v rychlých reaktorech nebo urychlovačích řízených systémem dlouhodobých radioaktivních izotopů americia, curia a neptunia získaných při přepracování použitého jaderného paliva – umožňuje výrazné snížení objemu radiotoxicity odpadu, vysvětlil Rosatom.

V minulém roce podepsala korporace Rosatom memorandum o spolupráci při mírovém využívání jaderné energie se dvěma japonskými ministerstvy. Memorandum bylo podepsáno v Tokiu dne 16. prosince během setkání japonského ministra Shinzo Aba a ruského prezidenta Vladimira Putina. Toto memorandum podepsal japonský ministr hospodářství, obchodu a průmyslu – Hiroshige Seko; ministr školství, kultury, sportu, vědy a techniky – Hirokazu Matsuno; a ředitel Rosatomu – Likhachov.

Korporace Rosatom doplnila, že jednou z klíčových oblastí spolupráce uvedené v memorandu je zotavení z nehody v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, včetně správy radioaktivního odpadu a případné likvidace.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..