První sériový jaderný ledoborec nové generace, Sibir, bude spuštěn na vodu 22. září 2017. Oznámil to podnik Baltijskij zavod- Sudostrojenije, který jej od roku 2015 staví.

jaderná energie - Jaderný ledoborec Sibir bude spuštěn na vodu 22. září - Jádro na moři (7cceab809b85c9edccbd7d97f8221828) 1
Baltijskij zavod – Sudostrojenije: v popředí konvenční ledoborec, za ním plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov a na konci jaderný ledoborec Arktika (Projekt 22220). (Zdroj: BZ.ru)

V petrohradských loděnicích podniku Baltijskij zavod – Sudostrojenije v současnosti probíhá stavba tří jaderných ledoborců podle projektu 22220. Pilotní z nich nese název Arktika a má zahájit provoz v roce 2019. Potom následují dvě sériová plavidla Sibir a Ural. Stavěla se zde také plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, která nyní v přístavu podstupuje zkoušky a která má být uvedena do provozu v roce 2019.

 

Jaderné ledoborce typu 22220 mají variabilní ponor, takže budou provozovány jak v mělkých ústích sibiřských veletoků, tak na volném moři, kde díky většímu ponoru naplno využijí svůj výkon. Díky tomu nahradí jeden ledoborec dvě současná plavidla, protože Rosatomflot má jednu třídu jaderných ledoborců určených pro volná moře a speciální třídu pro mělké zálivy a koryta řek. Nově tak jeden ledoborec doprovodí konvoj obchodních lodí celým úsekem zamrzajícího moře a nebude se muset čekat na to, až dorazí ledoborec určený pro daný úsek cesty.

Upravená konstrukce trupu a větší výkon umožní novým ledoborcům prolamovat až tři metry tlustý led, a tak bude možné prodloužit část roku, po kterou je možné přepravovat náklady po Severní mořské cestě. Ledoborce nové generace budou sloužit především k doprovodu obchodních lodí přepravujících zkapalněný zemní plyn z nalezišť na Jamalském a Gydanském poloostrově a z šelfu Karského moře do asijsko-pacifického regionu.

Nové generaci ledoborců slouží k pohonu dva reaktory typu RITM-200, každý o výkonu 175 MW. Lodní elektromotory, které budou pohánět lodní šrouby, budou dosahovat maximálního výkonu 60 MW, čímž se plavidla stanou nejvýkonnějšími jadernými ledoborci na světě a jedněmi z nejvýkonnějších ledoborců. Každý ze tří nových ledoborců bude dosahovat délky 173,3 metru, šířky 34 metrů a výtlaku 33,5 tisíce tun. Posádku bude tvořit 75 lidí.

Zdroj: Ria.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..