Je možné zásobit celé země pouze pomocí energie z obnovitelných zdrojů? Jsou prostředky pro uchování energie? Podle studie ze Stanfordovy univerzity je to možné a celkem 139 zemí by do roku 2050 mohlo vyrábět elektrickou energii pouze pomocí obnovitelných zdrojů (větrných a fotovoltaických elektráren). Hlavním přínosem používání obnovitelných zdrojů energie bude zejména snížení emisí oxidu uhličitého. Například v České republice zemře každoročně 4,3 tisíce obyvatel na nemoci dýchacích cest, kromě toho by stát ušetřil peníz za snížené sankce za znečištění ovzduší, či škod v důsledku změny klimatu. Více se dočtete v následujících odstavcích, celý článek najdete zde.

jaderná energie - hybrid.cz: Svět se může zbavit závislosti na spalování uhlí a ropy - Ve světě (12961v16 Solarpark Thungen 020) 1
Pole fotovoltaických panelů, ilustrační obrázek (zdroj: www.ekobonus.cz)

Všech 139 států, na které připadá celých 99 % produkce emisí oxidu uhličitého a sází dnes především na spalování fosilních zdrojů, může do roku 2050 přejít na obnovitelné zdroje energie.

Trend nastupujících zdrojů šetrných k životnímu prostředí ukazuje aktuální studie vědců ze Stanfordovy univerzity. Ve své práci kladou důraz především na využití větrné a solární energetiky.

Přínosem přechodu na obnovitelné zdroje bude:

• vytvoření více než 24 milionů pracovních míst,
• úspora 22,8 bilionů dolarů ročně v podobě uspořených výdajů v oblasti zdravotnictví a řešení dopadů na životním prostředí
• úsporu 28 bilionů dolarů ročně za škody, které by vznikly v důsledku změn klimatu
• zabránění 4-7 milionům předčasných úmrtí ročně a stovkám milionů nemocných lidí, které vyvolávají dopady spalování fosilních paliv

jaderná energie - hybrid.cz: Svět se může zbavit závislosti na spalování uhlí a ropy - Ve světě (ledvice 1024x692) 2
Uhelná elektrárna Ledvice, využívající k pohonu turbíny nadkritickou vodu (zdroj: http://iuhli.cz)

Benefity pro Českou republiku

Mezi státy zpracovanými ve studii je také Česká republika. Konkrétně pro ČR by přínosy přechodu na čistou energetiku znamenaly zabránění 4,3 tisíce úmrtí, roční úsporu 42 milionů dolarů ročně v důsledku snížení znečištění ovzduší a roční úsporu 68 miliard dolarů ve snížení škod v důsledku změn klimatu(více než 1,5 bilionu korun; čísla se vztahují ke střednímu scénáři k roku 2050).

Pro ČR také nechybí vyčíslení ekonomických přínosů v podobě vzniku 108 tisíc nových pracovních příležitostí, které v sobě skýtají finanční přínos necelých 9 miliard dolarů ročně (téměř 200 miliard korun).

„Státy, včetně České republiky, mohou díky přechodu na obnovitelné zdroje uspořit obrovské prostředky v podobě výdajů za řešení zdravotních následků a dopadů na životní prostředí vznikajících v důsledku spalování fosilních paliv. Vlády by proto měly ve svých energetických strategiích akcelerovat rozvoj využití šetrných zdrojů energie,“ shrnuje klíčová zjištění studie Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..