„Přeprava velkých zařízení do Dukovan je pro nás velká výzva. Například parogenerátor překračuje vaše silniční limity, a proto ho budeme potřebovat rozdělit na části. Máme na to speciální řešení, ale potřebujeme, aby místní úřady investovaly do infrastruktury, budete muset zdokonalit vaše silnice,“ pravil v v třebíčském hotelu Atom zástupce čínské nukleární společnosti, pan Li Mi.

jaderná energie - Horácké noviny: Číňané představili svůj reaktor - Nové bloky v ČR (1339300 1024) 1
Staveniště 3. bloku JE Fang-čcheng-kang, prvního bloku typu HPR-1000 stavěného společností CGN. Fotografie je z května 2017. (Zdroj: CGN)
V úterý 19. září 2017 se v Třebíči uskutečnil třetí ze série kulatých stolů se zájemci o dostavbu 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Pozvání zástupců JE Dukovany a sdružení Energetické Třebíčsko tentokrát přijala čínská společnost China General Nuclear (CGN).Dostavba Dukovan se stala atraktivní hlavně pro firmy ze zahraničí. Čínští zástupci přijeli do Třebíče již s jasnou vizí a dokonce plánem technického řešení nového jaderného bloku, který by chtěli stavět na pozemku západně od stávající elektrárny. Česku Číňané nabízejí svůj reaktor HPR 1000, což je jejich nejrozšířenější generátor třetí generace s projektovanou životností 60 let. Tento vodou chlazený reaktor s dvojitým kontejnmentem je podle hlavního inženýra CGN Wang Yuhonga schopen bez zásahu operátora fungovat déle než třicet minut a i jeho okolní budovy by měly odolat pádu velkého dopravního letadla.

Celý text najdete na webu Horáckých novin.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..