Instalace kopule kontejnmentu pátého bloku jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan) nacházející se v čínské provincii Ťiang-su (pinyin: Jiangsu) proběhla dne 26. září, což značí, že blok vstoupil do fáze, během které bude probíhat instalace zařízení, oznámila společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

jaderná energie - Hlavní stavební práce na pátého bloku JE Tchien-wan byly dokončeny - Nové bloky ve světě (Tianwan 5 dome installation 460 CNNC) 1
Pátý blok jaderné elektrárny Tchien-wan (zdroj: WNN)

Instalace kopule vážící 188 tun byla dokončena dne 26. září v 8:23 hod místního času. Tímto krokem byla dokončena hlavní část stavebních prací tohoto projektu, uvedla společnost CNNC. Operace vyzdvihnutí kopule na její místo trvala méně než hodinu.

Výstavba třetí části JE Tchien-wan III – pátého a šestého bloku – byla původně naplánována na začátek roku 2011. Po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v březnu roku 2011 však čínská vláda pozastavila schvalování nových jaderných projektů, včetně projektu pro tyto dva bloky.

Nejnovější pětiletý plán vyzývá ke zrychlení výstavby jaderné elektrárny Tchien-wan III. Státní rada udělila svůj souhlas pro pátý a šestý blok JE Tchien-wan – oba s reaktory ACPR1000 s instalovaným výkonem 1 080 MWe – dne 16. prosince 2015. První bezpečnostní beton byl odlit pro pátý blok 27. prosince roku 2015, zatímco pro šestý blok proběhla tato událost 7. září 2016.

Společnost CNNC sdělila, že plánuje uvedení obou bloků do komerčního provozu do konce roku 2021.

První část JE Tchien-wan I – první a druhý blok – byla vybudována na základě dohody o spolupráci z roku 1992 mezi Čínou a Ruskem. První beton byl odlit v říjnu 1999 a bloky byly uvedeny do provozu v červnu 2007, respektive září 2007. Druhá část JE Tchien-wan II – bloky číslo 3 a 4 – je podobná jako první část této elektrárny a obsahuje dva Ruskem navržené tlakovodní reaktory VVER-1000 s instalovaným výkonem 1 060 MWe. První beton pro třetí blok byl odlit v prosinci roku 2012, zatímco výstavba čtvrtého bloku započala v září 2013. Zakládání paliva do třetího bloku započalo v minulém měsíci a zahájení provozu se očekává v únoru 2018. Čtvrtý blok této elektrárny by měl podle plánů zahájit provoz v březnu roku 2019.

Jaderná elektrárna Tchien-wan je vlastněna a provozována společností Jiangsu Nuclear Power Corporation, která je společným podnikem společnosti CNNC (50 % akcií), firmy China Power Investment Corporation (30% podíl) a skupiny Jiangsu Guoxin Group (20 % akcií).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..