Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) a Světová jaderná asociace dosáhly dohody o spolupráci v oblasti jaderné energie, životního cyklu jaderných elektráren a palivového cyklu. Tento dokument formalizuje praktická opatření pro spolupráci mezi nimi, která existují už mnoho let, a stanovuje oblasti pro další spolupráci.

jaderná energie - Globální jaderné organizace posilují spolupráci - Ve světě (WNA IAEA September 2017 460 IAEA) 1
Podpis dohody (zdroj: WNN)

Tříletou dohodu podepsali Mikhail Chudakov, zástupce generálního ředitele agentury MAAE a vedoucí jejího oddělení pro jadernou energii, a Agneta Risingová, generální ředitelka Světové jaderné asociace. Podpis dohody se uskutečnil dne 19. září během generální konference agentury MAAE ve Vídni.

Praktická opatření stanovují rámec pro nevýlučnou spolupráci mezi organizacemi v oblastech, které zahrnují: front-end aktivity, včetně analýz nabídky a poptávky; palivové inženýrství; jaderné inženýrství, včetně dlouhodobého provozu a hodnocení reaktorových designů; jaderný dodavatelský řetězec; dopravu a logistiku, s výjimkou bezpečnosti, ale včetně udržitelnosti dopravy; správu použitého paliva a politiky s ním spojené; a nakládání s odpadem a vyřazování jaderných elektráren z provozu.

Rovněž budou organizace spolupracovat v řízení znalostí, rozvoji a školení lidských zdrojů a řízení jaderných informací, včetně spolupráce se systémem International Nuclear Information System agentury MAAE. Spolupráce bude zahrnovat také ekonomickou analýzu; pokročilé reaktorové technologie; a komunikaci a angažovanost zúčastněných stran.

Dohoda vyzývá k „co nejširšímu možnému šíření neoznačených informací poskytovaných nebo vyměněných v rámci těchto praktických opatření a jakýchkoliv následných samostatných dohod“.

Agentura MAAE a Světová jaderná asociace budou nejméně jednou ročně konzultovat vývoj a revidovat činnosti, které mají být prováděny v rámci spolupráce.

Agentura MAAE, sídlící ve Vídni a sdružující 126 členských států, je hlavní mezivládní organizací pro mírové využívání jaderné energie a jaderných technologií. Byla založena v roce 1957 a je nezávislou organizací v rámci systému OSN. Oblasti mezinárodní spolupráce agentury MAAE pokrývají všechny aspekty provozu reaktorů, jaderný palivový cyklus, správu radioaktivního odpadu, lidské zdraví a radiační ochranu i ochranná opatření.

Světová jaderná asociace, sídlící v Londýně, je mezinárodní organizací, která zastupuje globální jaderný průmysl. Jejím posláním je podporovat širší pochopení pro jadernou energii mezi klíčovými mezinárodními vlivnými lidmi tím, že poskytuje autoritativní informace, rozvíjí společné pozice v průmyslu a přispívá k diskuzi o energetice.

Agentura MAAE a Světová jaderná asociace – společně s asociací  World Association of Nuclear Operators a agenturou Nuclear Energy Agency spadající pod Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) – jsou zakládajícími členy Světové jaderné univerzity. Od jejího založení v roce 2003 se tato síť rozšířila o více než 40 mezivládních, akademických a průmyslových institucí v přibližně 30 zemích.

Risingová uvedla: „Tato dohoda posiluje základ již efektivního vztahu s agenturou MAAE. Světová jaderná asociace prostřednictvím svých konsolidovaných pozic v rámci průmyslu pomáhá agentuře MAAE rozvíjet politiky, které jsou relevantní a mohou být implementovány podniky. Tato opatření umožňují hlubší a lepší spolupráci do budoucna.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..