Sobota, 31 října
Shadow

Fotogalerie Leningradské II elektrárny

Přibližně 70 kilometrů západně od Petrohradu se nachází Leningradská jaderná elektrárna, jejíž výstavba začala 3. března 1970. Během následujících 5 let v této oblasti začala výstavba dalších 3 bloků, které byly postupně spouštěny v letech 1974 až 1981. Bloky, které  nyní dodávají elektřinu Petrohradu a přilehlým oblastem jsou ruské RBMK-1000, které jsou známé zejména z černobylské havárie. RBMK-1000 jsou grafitem moderované, lehkou vodou chlazené reaktory o elektrickém výkonu 1000 MW.

Leningradská jaderná elektrárna se čtyřmi reaktory RBMK-1000 (zdroj: rosenergoatom.ru)

Vývoj RBMK a VVER reaktorů začal přibližně ve stejné době, ale pro tehdejší Rusko byly RBMK reaktory mnohem důležitější, neboť v nich vzniká plutonium ve větší míře, než ve VVER reaktorech. Obohacení paliva RBMK reaktorů je mnohem nižší, než u VVER reaktorů, takže nebylo třeba obohacovat jej na takovou úroveň, což v té době bylo velmi nákladné a energeticky náročné.

Stávající bloky se však neúprosně blíží ke konci své životnosti a tak zde Ruská Federace naplánovala výstavbu nových 4 bloků VVER-1200, podobných, jaké jsou v Novovoroněžské II elektrárně. Hlavní rysy konceptu jsou velmi podobné, reaktory disponují stejnými bezpečnostními prvky, jako v Novovoroněžské II elektrárně: lapačem roztavené aktivní zóny, pokročilým systémem odvodu tepla přes parogenerátory, či dvojitým kontejnmentem. Zatím probíhá výstavba dvou bloků, výstavba zbývajících dvou bloků byla prozatím odložena. Uvedení prvního bloku do komerčního provozu je naplánováno na rok 2018 a druhého bloku na 2019. V následující fotogalerii si můžete prohlédnout fotografie z výstavby Leningradské II elektrárny.

Zdroj: www.iaea.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..