Firma Westinghouse Electric Company podepsala smlouvu s ukrajinským provozovatelem jaderných elektráren – Energoatomem – ohledně dodávek monitorovacích přístrojových systémů pro jadernou elektrárnu Záporoží v rámci dlouhodobého programu bezpečnostní modernizace.

jaderná energie - Firma Westinghouse dodá zmodernizované systémy do Záporožské JE - Ve světě (Zaporozhe Energoatom 460) 1
JE Záporoží (zdroj: WNN)

Vybavení bude dodáno do třetího, čtvrtého, pátého a šestého bloku této elektrárny, která se nachází na jihovýchodě země. Tento projekt je součástí programu Complex Consolidated Safety Upgrade Program pro ukrajinské jaderné elektrárny, který probíhá na základě úvěrových smluv s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj a Euratomem.

První dva bloky JE Záporoží prošly rozšířenou modernizací v roce 2015, respektive 2016.

Firma Westinghouse zajistí systémy pro sledování havárií a následků havárií a systémy pro monitorování koncentrace vodíku ve čtyřech zmíněných blocích. Modernizace zahrnuje také kritické přístrojové bezpečnostní vybavení, související vybavení a dozor nad montáží, školení a záruky na produkty i služby. Firma Westinghouse uskuteční projekt s vybranými ukrajinskými společnostmi – včetně podniku Westron založeného v Charkově, jenž je společným podnikem I&C mezi firmou Westinghouse a ukrajinskou inženýrskou společností Hartron zabývající se řídicími systémy.

Tento projekt bude zahájen okamžitě, uvedla firma Westinghouse, a to s dodávkou do čtvrtého bloku Záporožské JE v příštím roce, a s finální dodávkou do šestého bloku, která se má uskutečnit na konci roku 2019. Konečné přijetí posledního dodaného systému je naplánováno na začátek roku 2021.

Aziz Dag, viceprezident firmy Westinghouse a výkonný ředitel pro severní Evropu, uvedl, že tento projekt potvrdil americkou firmu jako „specializovaného poskytovatele automatizace pro ukrajinský jaderný trh“ a odráží „vysokou důvěru“ Euratomu, že firma poskytne bezpečnostní řešení na vysoké úrovni.

Program sladění provozovaných ukrajinských jaderných reaktorů s mezinárodními standardy a místními předpisy započal v roce 2011. Evropská banka pro obnovu a rozvoj v roce 2013 schválila půjčku ve výši 300 milionů eur, která odpovídá podobnému úvěru od Euratomu pro tento projekt, jenž je odhadován celkem na 1,4 miliardy eur. Původně se plánovalo dokončení projektu v letošním roce, cílové datum však bylo posunuto na rok 2020 – poté, co ukrajinská vláda v roce 2014 odložila vstup dohod o financování v platnost.

Záporožská jaderná elektrárna obsahuje šest reaktorů VVER V-320, z nichž každý má instalovaný výkon 950 MWe. Její první blok zahájil komerční provoz v prosinci roku 1985, zatímco šestý blok byl připojen k rozvodné síti koncem roku 1995. Jedná se o největší jadernou elektrárnu v Evropě.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..