Nekončící a předražená stavba americké jaderné elektrárny VC Summer nemohla skončit úspěšně. Vyplývá to ze zprávy, kterou si nechalo od společnosti Bechtel, zpracovat už v roce 2014 konsorcium soukromé energetické firmy SCE&G a státní Santee Cooper, pro níž elektrárnu stavěl Westinghouse. Letos na konci července SCE&G jako většinový vlastník stavbu kvůli vidině dalších průtahů a prodražování raději ukončila.

 

jaderná energie - E15: Americkou jadernou elektrárnu VC Summer postavit ani nešlo, odhalila analýza zkrachovalého projektu - Nové bloky ve světě (Summer 2 June 2017 460) 1
Montáž třetího prstence kontejnmentu 2. bloku JE V. C. Summer proběhlo v červnu 2017. (Zdroj: World-nuclear-news.org)

Chyby našli auditoři z Bechtel jak na straně investorů, tak na straně dodavatelů. Konsorcium neumělo projekt stavby řídit. Jenže Westinghouse a další dodavatelé zjevně nechali investory žít v iluzi, že elektrárnu dokážou postavit včas. Bechtel například zjistila, že elektrárna se podle projektu nedala postavit. Detailní design elektrárny navíc nebyl hotový.

Jihokarolínská elektrárna VC Summer měla dostat novátorské reaktory AP1000 od Westinghouse, které americká firma nabízela také na dostavbu českého Temelína a Dukovan. Za jednu z hlavních výhod konstrukce AP1000 Westinghouse uváděl modulární konstrukci, kdy se řada prvků na rozdíl od konkurenčních projektů mohla vyrobit mimo staveniště. Mělo to stavbu zlevnit a zrychlit. Zpráva Bechtelu, kterou na začátku září zveřejnil jihokarolínský guvernér Henry McMaster, uvádí, že tyto prvky stavbu brzdily a prodražovaly ji.

Celý text najdete na webu E15.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..