Druhý blok s designem AP1000, jenž se staví v jaderné elektrárně San-men (pinyin: Sanmen) v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang), dokončil studené hydrostatické testy svého primárního okruhu. Tyto testy jsou důležitým krokem při uvádění nových bloků do provozu.

jaderná energie - Druhý blok JE San-men dokončil hydrostatické testy - Nové bloky ve světě (Sanmen 1 and 2 460 SNPTC) 1
První dva bloky JE San-men (zdroj: WNN)

Studené hydrostatické testy zahrnují naplnění primárního reaktorového okruhu vodou, která se následně nechá za pomocí hlavních cirkulačních čerpadel cirkulovat okruhem pod vysokým tlakem s cílem prověřit, že všechny svary, spoje, trubky a další komponenty chladicího systému reaktoru a souvisejících vysokotlakých systémů splňují regulační standardy. Hlavní cirkulační čerpadla pomáhají udržet vnitřní teplotu reaktoru během provozu na bezpečně nízké úrovni.

Společnost State Nuclear Power Technology Company (SNPTC) dne 4. září oznámila, že studené hydrostatické testy započaly 2. září v 0:59 hod místního času. Tlak v okruhu byl postupně zvýšen na maximum 21,6 MPa a byl udržován na této úrovni po dobu deseti minut. V 10:15 hodin byl tlak snížen na 17,5 MPa, zatímco byly zkontrolovány všechny svary a mechanická spojení. Testy byly dokončeny v 14:00 hod v tentýž den.

Obdobné testy byly dokončeny na první bloku JE San-men v květnu roku 2016, zatímco v první bloku jaderné elektrárny Chaj-jang (pinyin: Haiyang) nacházející se v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong) proběhly o dva měsíce později, tj. v červenci 2016.

Očekává se, že první blok jaderné elektrárny San-men bude prvním reaktorem AP1000 společnosti Westinghouse, který vstoupí do provozu později v tomto roce, zatímco první blok JE Chaj-jang ho bude následovat do konce letošního roku. Druhé bloky obou těchto elektráren by měly zahájit svůj provoz v roce 2018.

Čtyři reaktory s designem AP1000 se staví také ve Spojených státech amerických – po dvou blocích v JE Vogtle a v JE Summer. Stavba dvou bloků v lokalitě jaderné elektrárny Summer však byla v minulém měsíci pozastavena.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..