V Třebíči se dne 19. září zástupcům regionu představil jeden z šesti zájemců o stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Přijeli zástupci čínské státní společnosti China General Nuclear (CGN). Kulatý stůl opět pořádalo sdružení Energetické Třebíčsko. Už loni jednali v regionu zástupci ruského Rosatomu a letos v květnu se prezentovala korejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

jaderná energie - Do Třebíče přijel zájemce o dostavbu Dukovan, čínská CGN - V Česku (JE Dukovany zdroj tyden.cz) 1
JE Dukovany (zdroj: tyden.cz)

Další kulaté stoly budou následovat, řekl ČTK předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš. V prosinci přijedou představitelé společného projektu Arevy a Mitsubishi Atmea a po Novém roce zástupci americko-japonské Westinghouse Electric Company. „Chceme to stihnout do dubna, abychom nezasahovali do výběru (dodavatele),“ řekl Jonáš. V tomto termínu by podle informací, které má, mohl výběr dodavatele nového jaderného bloku začít. Podle dřívějších údajů je mezi šesti zájemci o stavbu jaderného bloku v ČR také společnost Electricité de France (EDF).

Energetické Třebíčsko zastupuje zájmy obcí i firem z regionu směřující k udržení provozu jaderné elektrárny. Tlačí na to, aby byl nový blok Dukovan dokončen kolem roku 2035, kdy by podle dosavadních předpokladů měla firma ČEZ začít odstavovat nynější bloky. Uzavření elektrárny bez náhrady by podle regionálních politiků tuto část kraje ekonomicky poškodilo.

China General Nuclear uvádí, že je největším operátorem v jaderné energetice v Číně s významnou působností ve světě. „Chceme naše technologie a služby prezentovat také v zemích, kde ještě nemáme tak silné zastoupení. V rámci České republiky jsme už navázali mnoho partnerství,“ uvedl v tiskové zprávě prezident CGN Čang Šan-ming. Sedmi desítkám účastníků včerejšího setkání v hotelu Atom zástupci čínské firmy mimo jiné představili bezpečnostní a provozní aspekty svých technologií a možnosti spolupráce s českými podniky.

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Prioritou je dostavba Dukovan, zatím ale není jasné financování projektu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na nedávné bilanční schůzce s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) uvedl, že by ministerstvo financí mělo pokračovat do konce mandátu vlády v přípravě modelu, jakým bude financována dostavba v jaderné elektrárně Dukovany.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..