Česko by podle téměř poloviny dotázaných lidí mělo investovat jak do obnovitelných zdrojů, tak i do jádra, vyplynulo z průzkumu společnosti Median. Stejný názor většinou zastávají i politici, jak se ukázalo v předvolební debatě na ČT24. Podle nich totiž Česko nemá ani jinou volbu, pokud nechce zvyšovat svou energetickou závislost, protože tady dostatečně silně nefouká ani dost dlouho nesvítí slunce.

jaderná energie - ČT: Bez jádra se neobejdeme. Investovat ale musíme i do obnovitelných zdrojů, míní politici - Nové bloky v ČR (DSC 0012 Ekologická elektrárna 1024) 1
JE Dukovany. (Zdroj: archiv)

Pokud jde o energetiku, působí jaderná energie větší kontroverze než obnovitelné zdroje. Za dostavění dalších bloků temelínské elektrárny se staví 59 procent lidí. Převažují mezi nimi muži, lidé s příjmem nad dvacet tisíc korun měsíčně nebo třeba voliči KSČM. O dvacet procent více lidí pak podporuje obnovitelné zdroje energie, kdy největší zastoupení mezi příznivci je mezi lidmi do 36 let věku. Tolik ukazují data z průzkumu společnosti Median pro ČT.

Průzkum také ukázal, že třetina lidí si myslí, že by Česko mělo investovat jen do obnovitelných zdrojů, a necelá desetina naopak, že pouze do jádra.

KDU-ČSL má ve svém programu, že podpoří rozšíření stávajících jaderných elektráren za podmínek, které budou akceptovatelné z hlediska pořízení a následného provozu. Co to přesně znamená? Podle lídra pardubické kandidátky KDU-ČSL Marka Výborného je potřeba počkat na analýzu.

„Pokud bude vycházet tak, že dostavba bloku, ať už Dukovanech, či v Temelíně bude pro stát ekonomicky, neříkám, že efektivní, protože ta efektivita vzhledem k nákladům na jadernou energii tam asi nikdy nebude, ale bude v porovnání s náklady, které by vycházely k obnovitelným zdrojům, pro stát zajímavá, pak je skutečně otevřená diskuse k tomu, aby stát inicioval dostavbu,“ vysvětluje Výborný. A souhlasí tedy s tím, že za určitých podmínek si jeho strana dovede představit, že budou dostavěny bloky a posílena životnost dosavadních jaderných elektráren.

Celý text najdete na webu České televize.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..