Čtvrtý blok jaderné elektrárny Fu-čching (pinyin: Fuqing) nacházející se v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) dokončil testy související s jeho uváděním do provozu a nyní tedy splňuje podmínky pro vstup do komerčního provozu, oznámila dne 18. září společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

jaderná energie - Čína uvedla do provozu již 37. reaktor - Nové bloky ve světě (Fuqing 4 460 CNNC) 1
JE Fu-čching (zdroj: WNN)

Dne 17. září v 17:57 hod místního času dokončil blok obsahující reaktor CPR-1000 s instalovaným výkonem 1 087 MWe řadu testů související s jeho uvedením do provozu – včetně zátěžových testů a zkušebního provozu trvajícího 168 hodin, sdělila společnost CNNC. Ačkoliv společnost musí ještě získat potřebná povolení a dokumentaci, o bloku můžeme nyní říci, že je v komerčním provozu.

První beton pro čtvrtý blok JE Fu-čching byl odlit v prosinci roku 2012 a jeho kopule byla instalována v červnu 2014. Proces založení 157 palivových souborů do aktivní zóny reaktoru započal 13. června tohoto roku a byl dokončen o šest dní později. Blok dosáhl trvalé řetězové reakce poprvé dne 16. července a byl připojen k rozvodné síti dne 29. července.

Jaderná elektrárna Fu-čching společnosti CNNC bude v konečné fázi obsahovat šest Čínou navržených tlakovodních reaktorů, první čtyři bloky obsahují reaktory CPR-1000 s instalovaným výkonem 1 087 MWe. Bloky číslo 1-3 vstoupily postupně do komerčního provozu přibližně po ročních intervalech (v listopadu roku 2014, říjnu 2015 a říjnu roku 2016). Doposud bloky z JE Fu-čching vyrobily 38 TWh elektřiny, čímž se podle společnosti CNNC zabránilo spotřebě více než 12 milionů tun uhlí a produkci 40 milionů tun oxidu uhličitého.

Společnost CNNC vlastní nyní 17 reaktorů v provozu, jejichž kombinovaná výrobní kapacita činí 14 340 MWe.

Čínská státní rada udělila konečné schválení pro výstavbu pátého a šestého boku JE Fu-čching v polovině měsíce dubna 2015. První beton pro pátý blok byl odlit v květnu 2015, zatímco pro šestý blok proběhla tato významná událost v prosinci téhož roku. Tyto bloky budou demonstrační pro Čínou navržené reaktory Hualong One. Společnost CNNC očekává, že všech šest bloků JE Fu-čching bude plně spuštěno a uvedeno do provozu v roce 2021.

Projekt jaderné elektrárny Fu-čching je ve vlastnictví dceřiného podniku společnosti CNNC – firmy China Nuclear Power Company (51% podíl). Podíl o velikosti 39 % drží společnost Huadian Fuxin Energy Company. Zbývajících 10 % akcií patří skupině Fujian Investment and Development Group.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..