Kambodža podepsala memorandum o porozumění se společností China National Nuclear Corporation (CNNC) ohledně spolupráce při mírovém využívání jaderné energie. Dohoda vyzývá ke spolupráci v oblasti rozvoje lidských zdrojů.

jaderná energie - Čína a Kambodža se dohodly na spolupráci v oblasti jaderné energie - Ve světě (CNNC Cambodia September 2017 460 CNNC) 1
Podpis memoranda (zdroj: WNN)

Smlouva byla podepsána dne 12. září. Za společnost CNNC ji podepsal vedoucí účetní – Li Ťi-ce (pinyin: Li Jize), a za Kambodžu státní tajemník úřadu Office of the Council of Ministers a místopředseda komise Cambodian Commission on Sustainable Development – Tekreth Samrach. Tato smlouva byla podepsána během 14. summitu China-ASEAN Expo and China-ASEAN Business and Investment Summit, který se konal ve městě Nan-ning (pinyin: Nanning), jenž je hlavním městem čínské provincie Kuang-si (pinyin: Guangxi).

Podpisu byl přítomen také kambodžský ministr obchodu a další vládní úředníci, sdělila společnost CNNC.

„Jedná se o další důležitou iniciativu společnosti CNNC při zavádění strategie ‚One Belt, One Road‘ a při posilování spolupráce se zeměmi ASEAN (Association of South East Asian Nations – Sdružení národů jihovýchodní Asie) v mezinárodních výrobních kapacitách, které vytvářejí pevný základ pro následnou spolupráci mezi oběma zeměmi,“ uvedla společnost CNNC.

Strategie ‚One Belt, One Road je čínským projektem, který spojuje obchod v přibližně 60 asijských a evropských zemích podél nové Hedvábné cesty.

Společnost CNNC poznamenala, že současná dodávka elektrické energie v Kambodži nesplňuje její základní energetické potřeby, zatímco odvětví zahrnující medicínu, zemědělství a průmysl vyžadují „komplexní modernizaci“. Dále doplnila, že Kambodža má velký tržní potenciál pro využívání jaderné energie a jaderných technologií.

Dne 14. srpna se viceprezident společnosti CNNC Wang Ťin-feng (pinyin: Wang Jinfeng) setkal s Tinem Ponlokem, generálním tajemníkem kambodžské rady National Council for Sustainable Development, aby zkonzultovali návrh memoranda o porozumění. Kambodžské ministerstvo životního prostředí uvedlo, že se tato diskuze zaměřovala na lidské zdroje v jaderné energetice pro průmyslový rozvoj a ochranu životního prostředí.

Koncem srpna prezident společnosti CNNC Čchien Č‘-min (pinyin: Qian Zhimin) navštívil Kambodžu a setkal se s Sayem Chhumem, prezidentem horní komory parlamentu Kambodži – Senate of Cambodia.  Prezident Čchien poznamenal, že společnost CNNC bude podporovat Kambodžu při aplikaci jaderných technologií v průmyslu, zemědělství a lékařství, což rozvine její hospodářství a zlepší životní podmínky obyvatelstva. Kambodža může zahájit odbornou přípravu pracovníků, podporovat výstavbu nových technologií i výstavbu infrastruktury a zvýšit své schopnosti ve vědeckém výzkumu a průmyslové výrobě, doplnil. To pomůže zemi dosáhnout svého dlouhodobého cíle ohledně mírového využívání jaderné energie, dodal.

V listopadu roku 2015 podepsala ruská státní jaderná korporace Rosatom dohodu o jaderné spolupráci s Kambodžou, jenž byla zaměřena na možný výzkumný reaktor, ale s přihlédnutím na jadernou energii. V březnu roku 2016 byla podepsána další dohoda o spolupráci a v květnu korporace Rosatom a rada National Council for Sustainable Development podepsaly memorandum o založení informačního centra pro jadernou energii v Kambodži a zřídily společnou pracovní skupinu pro mírové využívání atomové energie.

V polovině roku 2016 kambodžské ministerstvo průmyslu, hornictví a energetiky pořádalo jednání se společností CNNC ohledně výstavby jaderné elektrárny a vytvoření příslušné regulační a právní infrastruktury – ve spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..